سرگیجه ناگهانی

سرگیجه ناگهانی

سرگیجه ناگهانیReviewed by Shahidipour on Sep 25Rating:

سرگیجه ناگهانی

سرگیجه ناگهانی

در صورت بروز سرگیجه ناگهانی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در صورتی که اولین بار است که به سرگیجه مبتلا شده اید یکی از بدترین حس ها را تجربه می کنید . حسی که توضیحش حتی برای دیگران سخت و غیر قابل درک است.

رخداد سرگیجه از موارد اورژانس پزشکی محسوب می شود که باید در صورت بروز بلافاصله به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه شود.

4 نوع گیجی وجود دارد:

  • سرگیجه
  • احساس سبکی سر
  • غش کردن
  • عدم تعادل

شایعترین نوع گیجی، سرگیجه است که عبارتست از حس حرکت زمین یا خود. و حدود 54 درصد از شکایت سرگیجهناگهانی را به خود اختصاص می دهد. انواع سرگیجه را از نظر کلی به چند دسته می توانیم تقسیم کنیم:

بیماریهای سیستم دهلیزی محیطی ( آنهایی که سیستم عصبی محیطی منشا ایجاد شدنشان است) ، بیماریهای سنترال ( آن بیماری هایی که بر اثر سیستم مرکزی دهلیزی ایجاد شده اند ) و سایر بیماریها.

93 درصد از افرادی که برای اولین بار به دلیل سرگیجه به پزشک عمومی مراجعه می کنند مبتلا به BPPV  یا نوریت وستیبولار حاد و یا بیماری منیر مبتلا هستند.سایر موارد شامل: دارو، الکل ، امینوگلیکوزیدها ، ضد افسردگی ها، شل کننده های عضلانی ،باربیتوراتها، کوکایین، دیورتیک ها ( فروزماید)نیتروگلسیرین، کوئیینین، سالیسیلات ها ، بیماری های قلبی عروقی، میگرن،لابیرنتیت حاد، M.S و تومورهای درون جمجه می باشد.

توصیف علایم سرگیجه توسط بیمار سخت و چالش برانگیز است به همین دلیل برای علت یابی دقیق نمی توان تنها به علایم ذکر شده از طرف بیمار بسنده کرد و باید ارزیابی های کامل انجام شود. این ارزیابی ها معمولا شامل تاریخچه گیری کامل ، آزمایشات سرولوژیک و رادیولوژیک و ارزیابی های تخصصی سیستم گوش داخلی است که معمولا با دو عنوان تست VNG و ECOG   توصیه می شوند.

من مبتلا به سرگیجه هستم چرا پزشک انجام ارزیابی های شنوایی را برای من توصیه کرده است؟

BPPV  ، نوریت وستیبولار حاد و بیماری منیر بیشترین علل رخداد سرگیجه هستند . هر سه این بیماریها به دلیل وجود اختلال در گوش داخلی رخ می دهند و بنابراین طبیعی است که در صورت بروز سرگیجه با توجه به شیوع بالای این اختلالات ارزیابی های شنوایی برای بیماران مبتلا به سرگیجه توصیه شود.

ارزیابی هایی که پزشک برای تشخیص سرگیجه توصیه می کند ممکن است از ارزیابی های پایه سیستم شنوایی تا ارزیابی های جامع سیستم تعادلی واقع در گوش داخلی  شامل شود. لیستی از این ارزیابی ها شامل:

ارزیابی های پایه:

ادیومتری تون خالص که با اصطلاح PTA یا در اصطلاح عامیانه تر نوار گوش توسط پزشک توصیه می شود.

تمپانومتری Tympanometry  : که با اصطلاحات Tymp ، impedance و TY توسط پزشک توصیه می شود. این تست وجود عفونت و مشکلات گوش میانی ، پرده گوش و استخوانچه ها را نشان می دهد.

رفلکس اکوستیک که با علامت اختصاری AR توسط پزشک توصیه می شود.

ارزیابی های اختصاصی سیستم تعادل:

الکتروکوکلئوگرافی : این ارزیابی به صورت EcoG  یا EcochG  سفارش داده می شود و در این ارزیابی در اصطلاح افزایش فشار مایع گوش داخلی مشخص می شود . این ارزیابی معمولا برای تشخیص افتراقی بیماری منیر به کار برده می شود.

ویدئو نیستاگموگرافی: که به صورت  VNG توسط پزشک سفارش داده می شود نوعی تست سنجش ارگان های تعادلی در گوش داخلی است و حرکات غیرارادی چشم که نیستاگموس نامیده می شود را ارزیابی می کند.

ABR : در این ارزیابی سلامت عصب گوش مورد بررسی قرار می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.