علت سرگیجه مداوم

علت سرگیجه مداوم

علت سرگیجه مداوم

داروها علت سرگیجه مداوم هستند.

یکی از علت های سرگیجه مداوم دارو است .سرگیجه ناشی از مصرف داروبسیار شایع است. بیمار ممکن است هر یک از 4 احساس اساسی (زیرگروه ها) را تجربه کند: سرگیجه (احساس چرخش یا احساس حرکت کاذب)، عدم تعادل (احساس لرزش یا عدم تعادل)، پیش سنکوپ (احساس کاهش هوشیاری قریب الوقوع، که ممکن است منجر به سنکوپ واقعی شود)، یا سبکی سر (احساس قطع ارتباط با محیط). این علائم می توانند  با هم بروز کنند. هر یک از اینها ممکن است با علائم دیگری از جمله حالت تهوع یا منگی همراه باشد.

گرچه بسیاری از داروها ممکن است در ایجاد سرگیجه نقش داشته باشند (به اطلاعات واکنش دارویی زیر مراجعه کنید)، موارد زیر بیشترین نقش را در ایجاد سرگیجه دارند:

 • آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزیدی (جنتامایسین ، استرپتومایسین) و سایر داروهای اتوتوکسیک (مثلاً سیس پلاتین) ممکن است باعث سرگیجه یا عدم تعادل شوند.
 • داروهای ضد فشار خون و ادرار آور ممکن است با مکانیسم کاهش فشار خون وضعیتی و کاهش جریان خون مغزی باعث سبکی سر و پرینسکوپ شوند.
 • داروهای ضد تشنج (کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و الکل ممکن است باعث عدم تعادل حاد (برگشت پذیر) یا عدم تعادل مزمن (برگشت ناپذیر)، ناشی از اختلال عملکرد مخچه شوند.
 • داروهای آرامبخش (باربیتورات ها ، بنزودیازپین ها و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای) می توانند سرگیجه غیر اختصاصی ایجاد کنند که احتمالاً به کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی مربوط باشد.
 • الکل ممکن است باعث کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی (CNS) و آسیب مخچه شود، که ممکن است منجر به سرگیجه ناشی از مصرف شود.

احساس سرگیجه یا سبکی سر از عوارض جانبی بسیاری از داروهای رایج و علت سرگیجه مداوم است و این می تواند خطرناک باشد زیرا می تواند به افتادن و آسیب منجر شود. طبق گزارش مرکز ملی کنترل و پیشگیری از بیماری ها، افتادن به طور کلی یکی از مهمترین دلایل صدمات است که هر ساله میلیون ها نفر را به اورژانس می فرستد و باعث مرگ بیش از 25000 نفر می شود.

تحقیقات نشان می دهند که هرچه بیشتر دارو مصرف کنید، احتمال افتادن شما بیشتر است. اما چه کاری می توانید انجام دهید؟ شما در حال استفاده از داروها هستید زیرا به آنها نیاز دارید. محققان دانشکده پزشکی شیکاگو گفته اند، مردم واکنش متفاوتی به داروهای مختلف نشان می دهند، بنابراین اگر دارویی باعث سرگیجه شما شود، ممکن است برای فرد دیگری اینگونه نباشد. یا ممکن است بتوانید دوز را کاهش دهید – البته فقط با تایید پزشک خود.

در اینجا برخی از داروهای رایج که می توانند علت سرگیجهمداوم  باشند اورده شده است (همه آنها با نسخه تجویز می شوند، مگر اینکه ذکر شده باشد)، به علاوه اینکه در عوض چه مواردی را باید در نظر گرفت. اگر داروی خود را در اینجا مشاهده نمی کنید اما متوجه سرگیجه شده اید، اطلاعات دارویی که داروساز به شما داده است را بررسی کنید یا از پزشک خود بپرسید که آیا داروی شما می تواند دلیل احساس سرگیجه تان باشد. (مهم: اگر شما یا کسی دچار سرگیجه همراه با درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، ضعف پا یا بازو، تشنج یا غش شدید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.)

داروهای ایجاد کننده سرگیجه:

 • داروهای ضد افسردگی

مورد استفاده برای: افسردگی و اضطراب.

مثالها: فلوکستین (Prozac) و ترازودون (Desyrel).

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: مشاوره یا روان درمانی اغلب می تواند کمک کند. اما مصرف داروی ضد افسردگی – یا هر داروی تجویز شده – بدون تایید پزشک را متوقف نکنید.

 • ضد تشنج

مورد استفاده برای: اختلال دو قطبی، نوروپاتی دیابتی، صرع و فیبرومیالژیا.

مثالها: Divalproex (Depakote) ، گاباپنتین (Neurontin) و پرگابالین (Lyrica).

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: اگر مبتلا به صرع هستید، بهتر است مداوم از داروهای خود استفاده کنید و درمورد اینکه آیا به بررسی سطح دارو، تنظیم دوز مصرفی یا داروی دیگری نیاز دارید از پزشک خود سوال کنید. با پزشک خود در مورد گزینه های دیگری که ممکن است ایمن تر باشند و نتیجه بهتری داشته باشند، صحبت کنید.

 • داروهای فشار خون

مورد استفاده برای: فشار خون بالا.

مثالها: همه داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شوند، از جمله مهار کننده های ACE مانند لیزینوپریل (Zestril) ، بتا بلاکرها مانند پروپرانولول (Inderal) ، دیورتیک ها مانند فوروزماید (Lasix) و هیدروکلروتیازید و مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین (پروکاردیا).

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: کاهش وزن – با ورزش و رژیم غذایی سالم – می تواند نیاز به دارو را کاهش یا حتی از بین ببرد. اگر این میزان فشار خون را به اندازه کافی کاهش نمی دهد، از دکتر خود در مورد گزینه های دارویی متفاوت بپرسید.

 • شل کننده های عضله

مورد استفاده برای: درد پشت، سر و گردن.

مثالها: سیکلوبنزپرین (آمریکس) و متاکسالون (اسکلازین).

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: شواهد کمی نشان می دهد که این داروها موثر هستند، بنابراین ابتدا درمان های غیر دارویی مانند کیسه آب گرم ، ورزش، فیزیوتراپی، آرامش تدریجی، ماساژ و یوگا را امتحان کنید. همچنین می توانید داروهای مسکن بدون نسخه، مانند ایبوپروفن ((Advil یا ناپروکسن ( (Aleve را امتحان کنید. آنها نیز با سرگیجه همراه بوده اند، اما سرگیجه در این موارد نادر است..

 • مسکن ها

مورد استفاده برای: درد.

مثالها: هیدروکدون (یک ماده مخدر) و ایبوپروفن و ناپروکسن بدون نسخه.

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: برای درد روزمره، استامینوفن (تایلنول) را امتحان کنید.

 • قرص های خواب آور

مورد استفاده برای: بی خوابی.

مثالها: دیفن هیدرامین (بنادریل، یونیسوم، سامینکس)، تمازپام (رستوریل)، ازوپیکلون (لونستا) و زولپیدم (آمبین).

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: نوعی درمان به نام درمان شناختی رفتاری ممکن است مانند قرص های خواب آور یا حتی بهتر باشد. همچنین سعی کنید خواب خود را با اجتناب از کافئین بعد از شام و خاموش کردن رایانه و تلویزیون 1 ساعت قبل از خواب بهبود ببخشید.

 • نیتروگلیسیرین

مورد استفاده برای: آنژین (درد قفسه سینه).

در عوض چه چیزی را امتحان کنید: ماروین ام. لیپمن ، مشاور ارشد پزشکی ما ، می گوید: هیچ جایگزینی برای نیتروگلیسیرین وجود ندارد، اما شما می توانید خطر ابتلا به سرگیجه را با نشستن قبل از مصرف آن و نشسته ماندن تا 5 دقیقه بعد از آن کاهش دهید.

هنگامی که درمان (دارو) به علت سرگیجه تبدیل می شود :

سرگیجه یک عارضه جانبی بالقوه در تعدادی از داروها است – چیزی که فکر می کنید برای یک درمان موثر در شرایط جدی تر باید تحمل کنید. این ممکن است درست باشد یا نباشد. ما می دانیم که داروهایی که سرگیجه می تواند از عوارض جانبی شان باشد شامل داروهای آرام بخش و مسکن ها، آنتی بیوتیک ها، کنترل فشار خون، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج هستند. درمان سرطان از طریق شیمی درمانی نیز مقصر است.

در زیر تجزیه و تحلیل دقیق تری از داروهای شناخته شده علت سرگیجه مداوم آورده شده است:

 • داروهای ضد افسردگی

افسردگی و متداول ترین انواع آن – اختلالات افسردگی اساسی و مداوم، اختلال دو قطبی، افسردگی روان پریشی، افسردگی فصلی و افسردگی پس از زایمان – بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت روان، 16.2 میلیون بزرگسال آمریکایی حداقل برای یک دوره افسردگی تحت درمان قرار می گیرند ، تحت تأثیر قرار می دهند. این داروهای به اصطلاح افسردگی و اضطراب شامل فلوکستین و ترازودون است که البته محدود به آن نیست. اگر از چنین داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید، بدون مشورت با پزشک رها نکنید و یا نسخه خود را تغییر ندهید. اگر حمله های های سرگیجه جدی، حتی غیر قابل تحمل باشند، برای جلوگیری از سرگیجه ممکن است مجبور شوید به روش های دیگری مانند روان درمانی مراجعه کنید.

 • داروهای فشار خون

از جمله طبقات فشار خون می توان به مهارکننده ها ACE ، بلاکرها، مسدود کننده های کانال کلسیم و ادرار آورها اشاره کرد. از جمله داروهای نماینده عبارتند از:

مهار کننده های ACE برای انبساط یا گشاد شدن رگ های خونی– لیزینوپریل.

مسدود کننده های بتا برای کنترل فشار خون بالا همچنین برای آنژین قلب و کنترل ریتم قلب استفاده می شود – پروپرانولول ؛

مسدود کننده های کانال کلسیم ، همچنین به عنوان آنتاگونیست کلسیم شناخته می شوند ، از جذب سلول های کلسیم در دیواره رگ های خونی و قلب جلوگیری می کنند – نیفدیپین

 • داروهای مدر

 • معروف به قرص های آب ، به بدن کمک می کنند از شر سدیم و آب خلاص شوید – هیدروکلروتیازید و فوروزماید

توجه: ممکن است با رعایت رژیم غذایی سالم برای قلب و ورزش منظم، بتوانید به طور کامل به داروهای فوق پایان دهید. همیشه ممکن است به همین سادگی نباشد که پزشک داروهای دیگری تجویز کند.

 • داروهای ضد تشنج k.a. Anticonvulsants

اگرچه ممکن است هیچ جایگزینی برای کنترل حملات صرع وجود نداشته باشد، زیرا سرگیجه ضرر کمتری دارد، اما این امر ممکن است در مورد داروهای ضد تشنج که برای درمان موارد زیر استفاده می شود وجود نداشته باشد. اختلال دو قطبی، نوروپاتی دیابتی و فیبرومیالژیا. داروهای ضدتشنج گروهی از داروها هستند که برای درمان همه موارد فوق استفاده می شوند. برای مقابله با اثرات سرگیجه از طریق تغییر یا قطع دارو یا تنظیم دوزها، باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

 • برخی از داروهایی که ممکن است مورد هدف قرار گیرند عبارتند از:

Divalproex ، Gabapentin  و Pregabalin

شل کننده ها یا شل کننده های عضلانی

درد ناشی از اسپاسم عضلانی ناگهانی، غیر ارادی و گرفتگی عضلات، اغلب در پشت و گردن، به طور معمول با داروهای تجویز شده تسکین می یابد. این شرایط همچنین باعث سردرد می شود، که با این داروها تسکین می یابد. داروهای معمولی که سرگیجه به عنوان علائم شان گزارش شده است شامل سیکلوبنزپرین و متاکسالون می باشند.

البته می توانید پس از مشورت با پزشک خود، داروها را تغییر دهید و همچنین برخی از گزینه های زیر را امتحان کنید:

– فیزیوتراپی، یوگا، ماساژ، ورزش، تکنیک های بازخورد زیستی، تکنیک های آرام سازی/ مدیتیشن یا اگر خوش شانس باشید، یک بالش گرمایشی

 • داروهای آرامبخش و مسکن ها

خواب ، آرامش و آرام بودن مواردی هستند که در ایالات متحده بسیار مورد جستجو می باشند و قرص خواب مورد اعتمادترین “درمان” آنها است. مجددا، سرگیجه ممکن است یکی از عوارض جانبی برخی از محبوب ترین قرص های خواب آور باشد، از جمله:

 • دیفن هیدرامین ، ازوپیکلون و زولپیدم

جایگزین قرص های خواب آور؟ باور کنید یا نکنید، تغییر شیوه زندگی شما ممکن است موثرترین راه برای بهبود ظرفیت خواب و آرامش باشد. شما ممکن است برای تصمیم گیری در مورد آنچه که برای شما مفید است به راهنمایی حرفه ای نیاز داشته باشید، اما ما می دانیم که درمانی رفتاری شناختی سهم خود را در داستان های موفقیت  دارد. اگر می توانید بدون چنین داروهایی بخوابید، حملات های سرگیجه می تواند به خاطره تبدیل شوند.

 • درد قفسه سینه یا آنژین

نیتروگلیسیرین نوعی داروی درد سینه است و باعث سرگیجه می شود. از آنجا که در واقع هیچ جایگزینی شناخته شده ای برای غلبه بر اثرات تهدید کننده زندگی بیماری عروق کرونر وجود ندارد، جایگزینی برای مصرف این قرص وجود ندارد.

توجه: در هنگام بروز آنژین باید آن را مصرف کنید و توصیه می شود هنگام مصرف قرص بنشینید و پس مصرف آن چند دقیقه در حالت نشسته بمانید.

 

علت سرگیجه مداوم

 

 

درصورت نیاز به ارزیابی شنوایی و تعادل و انجام تست های VNG و ECOG با مرکز شنوایی و تعادل آوای امید تماس بگیرید

02144005315

09194707047

2 پاسخ
 1. ساسان
  ساسان گفته:

  سلام ممنون از توضیحات کاملتون
  من اخیرا یه دارویی مصرف میکنم و سرگیجه گرفتم
  و اسمش توی لیستی که توضیح دادین بود
  ولی میخوام گوشمم بررسی کنم که خیالم راحت بشه

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *