علت سرگیجه

چرا سرگیجه دارم – علت سرگیجه

چرا سرگیجه دارم – علت سرگیجه 

بسیاری از افراد در طول زندگی خود سرگیجه را تجربه کرده اند. سرگیجه احساس چرخش خود در محیط و یا احساس چرخش محیط  اطراف فرد است. اغلب افرادی که سرگیجه را تجربه کرده اند می گویند که ناگهان محیط اطراف شروع به چرخیدن کرده است. حس های دیگری نیز مانند گیجی و منگی و سیاهی رفتن چشم نیز ممکن است توسط فرد گزارش شود که این مشکلات نیز در دسته سرگیجه قرار می گیرند ولی علت های متفاوتی دارند.  

علت سرگیجه چیست

به طور کلی برای پاسخ به این سوال که چرا سرگیجه دارم – علت سرگیجه چیست همه علت های ایجاد کننده سرگیجه را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد:

  • سرگیجه به علت گوش
  • سرگیجه به علت بیماریهای غیر از گوش 

چرا سرگیجه دارم : سرگیجه به علت گوش:

این نوع سرگیجه به دلیل وجود اختلال در عملکرد سیستم تعادلی در گوش داخلی ُ در ارگان های گوش داخلی و یا عصب تعادلی اتفاق می افتد .  در گوش داخلی ارگان های شنوایی و تعادلی در کنار یکدیگر قرار دارند. به این نوع از سرگیجه ها سرگیجه با منشا محیطی نیز گفته می شود.

چرا سرگیجه دارم : سرگیجه به علت مشکلات مرکزی:

سیستم تعادلی در مغز با همکاری گوش ها ُ چشم ها و سیستم حس عمقی تعادل را برقرار می کنند . وجود مشکل در بخش تعادلی مغز باعث ایجاد سرگیجه هایی می شود که به صورت گیجی و منگی حس می شود. مخچه مسٔول هماهنگی تعادل در مغز است.

علت سرگیجه

چه بیماری های گوش باعث ایجاد سرگیجه می شوند

سرگیجه احساس بسیار ناخوشایند و ترسناکی است که وقتی رخ می دهد فرد احساس می کند که دچار بدترین بیماری های لاعلاج شده است . خبر خوب این که درصد بالایی از سرگیجه ها به علت اختلال در گوش داخلی رخ می دهد( حدود ۹۳ درصد) که به راحتی قابل درمان هستند . و درصد کمی از سرگیجه ها به دلیل مشکلات مغزی و مشکلات جدی تر هستند. درست است که سرگیجه با منشا گوشی به خودی خطرناک و کشنده نیست ولی می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی تری مانند زمین خوردن و شکستگی های متعدد شود که این عوارض خطرناک هستند.

در ادامه به توضیح بیشتر سرگیجه های ناشی از گوش داخلی که علت اصلی بروز سرگیجه می باشند می پردازیم

اصلی ترین علت سرگیجه -BPPV‌ سرگیجه وضعیتی خوش خیم

این بیماری شایعترین علت سرگیجه است و همانطور که از نامش پیداست خوش خیم است به این معنی که به درمان بسیار خوب پاسخ می دهد.

در این نوع از سرگیجه با حرکت سر و یا موقعیت بدن سرگیجه شروع می شود . سرگیجه در این نوع بیماری حالت کاملا چرخشی دارد .با حرکت سر شروع می شود برای یک دقیقه ادامه می یابد و چرخش ها بعد از این مدت فروکش می کنند. احساس سرگیجه در مبتلایان به BPPV‌ممکن است بسیار خفیف تا بسیار شدید باشد. بعد از فروکش کردن احساس چرخش احساس ناخوشایند عدم تعادل و منگی ممکن است تا ساعت ها ادامه یابد. در مرحله حاد این بیماری حالت تهوع و استفراغ ممکن است وجود داشته باشد. اغلب افرادی که این بیماری را دارند بیان می کنند که شب ها موقع غلت زدن در خواب و یا زمانی که می خواهند چیزی را از قفسه های بالا بردارند این سرگیجه شروع می شود.

هرچند این سرگیجه درمان پذیر است ولی ترس زیادی را برای فرد در هنگام بروز به همراه دارد. و بعد از آن هم فرد از اینکه بخواهد آزادانه سر خود را بچرخاند می ترسد .

در مجاری نیمدایره در گوش داخلی کریستال هایی وجود دارد که این کریستالها اگر کنده شوند و  درمحل نامناسب در فضای گوش داخلی قرار گیرند باعث ایجاد این بیماری می شوند.

این نوع سرگیجه ها با مانور درمانی برطرف می شوند. قبل از انجام مانور درمانی باید ارزیابی برای تشخیص دقیق اینکه آیا نوع سرگیجه از همین نوع است یا خیر انجام شود. 

در مرکز سرگیجه آوای امید تست های تخصصی برای تشخیص جا به جایی کریستال ها انجام می شودو بر اساس اینکه این کریستال ها در کدام مجرای نیمدایره جا به جا شده اند مانور درمانی انجام می شود. 

از کجا بفهمم BPPV‌ دارم:

برای تشخیص این نوع از سرگیجه باید تست های تخصصی سرگیجه مانند VNG‌و مانور تشخیصی انجام شود . ولی علایمی وجود دارد که ما را به سمت شک به این بیماری هدایت می کند. این علامت ها شامل

سرگیجه در هنگام حرکت سر

سرگیجه در خواب هنگام غلت زدن

احساس عدم تعادل و عدم ثبات

گاهی حالت تهوع و استفراغ 

چرا BBPV دارم؟ 

BPPv‌در همه افراد رخ نمی دهد و اینکه چرا بعضی افراد این نوع سرگیجه را تجربه می کنند و برخی خیر هنوز به خوبی مشخص نیست.  آنچه که مشخص است اینست که این بیماری در اثر جا به جایی کریستالهای گوش اتفاق می افتد .این بیماری در خانمها بیشتر از آقایان رخ می دهد  و در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است . اگر فرد سابقه ضربه به سر و بیماری های مزمن گوش را داشته باشد احتمال بروز این بیماری نیز بیشتر می شود.

 

چرا سرگیجه دارم

بیماری منیر - یکی از علت های سرگیجه

 در پاسخ به این سوال که چرا سرگیجه دارم علت سرگیجه چیست باید به احتمال وجود بیماری منیر اشاره کرد. بیماری منیر باعث ایجاد سرگیجه هایی می شود که دوره ای شدید و آزار دهنده هستند. این بیماری به دلیل افزایش فشار مایع گو ش داخلی رخ می دهد. سرگیجه ها در بیماری منیر چرخشی هستند و ممکن است تا یک روز نیز ادامه یابند. به دلیل افزایش فشار گوش داخلی در بیماری منیر علاوه بر سرگیجه های دوره ای شدید صدای گوش  ( وزوز گوش) که از نوع غرشی است و کم شنوایی نیز وجود دارد. کم شنوایی در افراد مبتلا به بیماری منیر نوسانی است یعنی گاهی کمتر و گاهی بسیار بیشتر است.افراد مبتلا به بیماری منیر گاهی احساس پری گوش و یا داغ شدن و فشار نیز در گوش دارند. وزوز در مبتلایان به بیماری منیر اغلب به صورت صدای رودخانه و یا غرش مانند است که ممکن است در یک گوش و یا هردوگوش شنیده شود.

تشخیص بیماری منیر که علت ایجاد سرگیجه است:

این بیماری چون چندین عملکرد را با هم تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین برای تشخیص این بیماری نیاز به ارزیابی های مختلفی هست تا در مجموع بتوان تشخیص داد. مثلا ارزیابی های پایه شنوایی برای وجود یا رد کم شنوایی ضروریست . ارزیابی های وزوز گوش نیز برای تشخیص نوع وزوز لازم است. انجام تست ECOG  برای تشخیص میزان فشار گوش داخلی انجام می شود . تست VNG‌نیز از دیگر تست هایی است که برای تشخیص بیماری منیر به کار می رود.

از کجا به بیماری منیر شک کنم:

گفتیم که برای تشخیص بیماری منیر به ارزیابی های دقیق و مجموعه تست نیاز هست ولی علایمی وجود دارد که ما را به سمت وجود این بیماری هدایت می کند:

  • وجود حداقل دو دوره سرگیجه که هرکدام به مدت حداقل بیست دقیقه طول کشیده باشد
  • سرگیجه هایی که در زمان شروع شدن گوش شروع به صدا دادن می کند
  • احساس فشار و پری در گوش 
  • وجود سابقه خانوادگی از رخداد سرگیجه 

التهاب و عفونت گوش داخلی - عامل سرگیجه

 چرا سرگیجه دارم علت سرگیجه چیست ؟ممکن است دچار التهاب گوش داخلی شده باشید.

عصب هشتم مغزی از گوش داخلی به سیستم مرکزی یعنی مغز می رود . این عصب از دو بخش شنوایی و تعدلی تشکیل شده است که پیام های شنوایی و تعادلی را به سیستم مرکزی می برند. اگر به دلیل ویروس ها و یا سایر عوامل گوش داخلی و یا عصب هشتم مغزی دچار آسیب شود می تواند سرگیجه هایی ایجاد کند که بسیار شدید هستند.

اگر لابیرنت و یا بخش شنوایی عصب هشتم درگیر شود بیماری به نام لابیرنتیت ایجاد می شود که علاوه بر سرگیجه وزوز گوش و کم شنوایی ناگهانی نیز دیده می شود. اگر بخش تعادلی و یا بخش تعادلی عصب هشتم دچار مشکل شود نوریت نامیده می شود که با ایجاد سرگیجه های سزگیجه های شدید همراه است.

سرگیجه در این بیماری بسیار شدید و آزار دهنده است.

معمولا ویروس ها باعث ایجاد این بیماری می شوند . ویروس ها معمولا یک گوش را درگیر می کنند. از ویروس های شناخته شده ای که باعث ایجاد عفونت گوش داخلی می شوند می توان به هرپس اشاره کرد . هرپس ویروس عامل ایجاد بیماریهای معروفی مانند گلودرد آبله مرغان و زونا نیز می شود.

عفونت گوش داخلی چه علایمی دارد

سرگیجه شدید

حالت تهوع و استفراغ

عدم تعادل

کم شنوایی

گاهی سوت کشیدن گوش

شروع این بیماری و حمله اولیه آن ترسناک است ولی درمان آن قطعی است

چرا سرگیجه دارم - فیستول پری لنف

یکی از بیماری هایی که باعث ایجاد سرگیجه می شود فیستول پری لنف است. این بیماری به دلیل پارگی لایه نازک غشا در گوش داخلی رخ می دهد و باعث نشت مایع به فضای گوش میانی می شود و بنابراین علایمی را ایجاد می کند. این علایم شامل کم شنوایی سرگیجه و عدم تعادل است . در این بیماری سرگیجه هایی وجود دارد که با صدای بلند و یا افزایش فشار ایجاد و تشدید می شود.

علایم مبتلایان به فیستول پری لنف در مکان هایی که تغیر فشار هوا وجود دارد بروز می کند مانند کوهنوردی یا هواپیما و یا آسانسور. نشت مایع از فضای گوش داخلی بعد از سرفه و عطسه و زور زدن در توالت اتفاق می افتد.

تشخیص این بیماری به ارزیابی های دقیق شنوایی و سیستم تعادل و انجام آزمون های تخصصی VNG  نیاز دارد.

 

گوش میانی عامل ایجاد سرگیجه - عفونت گوش میانی 

 

بغیر از بیماری ها و عفونت های گوش داخلی عفونت های گوش میانی نیز می توانند باعث ایجاد سرگیجه شوند. ازجمله بیماری های گوش میانی که علت سرگیجه می توانند باشند به موارد گفته شده در زیر می توان اشاره کرد

عفونت های درمان نشده گوش میانی:

در صورتی که عفونت باکتریایی در گوش میانی وجود داشته باشد که برای مدت طولانی درمان نشود می تواند باعث عفونت مایع گوش داخلی شود و علت ایجاد سرگیجه و عدم تعادل باشد. در افرادی که عفونت مزمن گوش میانی دارند تجربه سرگیجه شایع است. 

اتواسکلروزیس:

 این بیماری با رشد غیر طبیعی استخوانچه ها در فضای گوش میانی آغاز می شود .از علایم این بیماری در فازهای اولیه به وجود کم شنوایی از نوع انتقالی پیشرونده می توان اشاره کرد در این بیماری وزوز گوش نیز وجود دارد. این بیماری معمولا با درگیری یک گوش شروع می شود و کم کم گوش دیگر نیز به آن اضافه می شود. این نوع بیماری در صورتیکه به موقع درمان نشود می تواند باعث پیشرفت استخوان سازی به سمت گوش داخلی و بروز علایم درگیری گوش داخلی و ایجاد سرگیجه شود.

 کلستاتوما:

یک کیست ایجاد شده در فضای گوش میانی است این کسیت ماهیت فرسایشی دارد که می تواند ایجاد فرسایش و خوردگی در محیط گوش میانی و پیشرفت فرسایش به سمت گوش داخلی کند. در صورتی که این فرسایش به سمت گوش داخلی پیش رود باعث ایجاد علایم درگیری های گوش داخلی از جمله سرگیجه می شود.

 

سرگیجه به علت بیماری های مغزی

اغلب افرادی که برای اولین بار سرگیجه را تجربه می کنند تصور می کنند که به بدترین مشکلات مغزی مبتلا شده اند . در ادامه لیستی از بیماری های سیستم مرکزی تعادل که می توانند ایجاد سرگیجه کنند آورده شده است. سرگیجه در این نوع از بیماری ها اغلب با علایم دیگری مانند گزگز شدنُ کاهش سطح هوشیاری و علایم نورولوژیک جدی تر همراه است. سرگیجه در این بیماری ها معمولا از نوع چرخشی نیست و بیشتر به صورت عدم تعادل و یا گیجی منگی است.

  • سکته
  • وجود تومور در مخچه
  • میگرن
  • M.S
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.