ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی چیست؟

ماشین گرفتگی

بیماری سفر چیست؟

ماشین گرفتگی یا بیماری سفر  عبارتست از حس حال به هم خوردگی و منگی و سرگیجه در حین مسافرت با ماشین، اتوبوس یا هواپیما و کشتی. در این شرایط ارگانهای حسی پیام های اشتباهی ترکیبی به مغز ارسال می کنند که باعث ایجاد منگی، سردرد خفیف یا حالت تهوع می شود. بعضی افراد سریع متوجه می شوند که مستعد رخداد چنین اختلالی هستند.

علایم ماشین گرفتگی چیست:

ماشین گرفتی معمولا ایجاد حالت دل بهم خوردگی می کند . علایم دیگر شامل عرق سرد، منگی است. علایم زیر در نتیجه بیماری سفر ممکن است در فرد رخ دهد:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • اشکال در حفظ تعادل

چه عواملی باعث بروز این بیماری می شوند:

هر نوع سفر، اعم از هوایی یا زمینی یا روی آب می تواند علایم این بیماری را بروز دهد. گاهی چرخ و فلک و بازیهای شهربازی نیز می توانند این علایم را بروز دهند.

کودکان 2 تا 12 سال بیشترین گروه در معرض این بیماری هستند. زنان باردار نیز احتمال بالاتری برای ابتلا به این بیماری  که نوعی از بیماری های گوش داخلی  است ،دارند.

چه عواملی باعث بروز ماشین گرفتگی ( بیماری حرکت) می شود:

تعادل بدن ما با کمک سیگنالهایی که از بخش های مختلف بدن از جمله گوش داخلی و چشم به مغز فرستاده می شود حفظ می شود. گیرنده های موجود در پاها و کف پا به سیستم عصبی مرکزی نشان می دهند که کدام قسمت از بدن ما برروی زمین است.

سیگنالهای اشتباه می توانند ایجاد بیماری سفر(ماشین گرفتگی) کنند. مثلا وقتی در هواپیما در حال پرواز هستیم معلق بودن را می بینیم ولی بدن آن را حس نمی کند بنابراین سیگنال اشتباه به مغز ارسال می شود که این باعث ایجاد تهوع و یا حتی استفراغ می شود.

چگونه بیماری سفر تشخیص داده می شود:

این بیماری معمولا به صورت خودبه خودی ازبین می رود و نیاز به تشخیص خاصی ندارد و خود فرد می داند که وقتی در ماشین یا هواپیما و غیره می نشیند و یا فعالیت خاصی را انجام می دهد این بیماری بروز می کند.

درمان بیماری سفر به چه صورت است:

چندین دارو برای درمان این بیماری وجود دارد که اغلب از شروع رخداد علایم پیشگیری می کنند. اغلب این داروها  ایجاد خواب آلودگی می کنند. و بنابراین در شرایطی که خودتان راننده هستید یا نیاز است با ابزارهای خاصی کار کنید نباید این داروها مصرف شوند.

معمولترین داروهایی که برای این بیماری تجویز می شود شامل هیوسین هیدروبوماید است . یک دارویی بدون  نیاز به نسخه برای این بیماری دیمن هیدرینات است.

چگونه از رخداد بیماری سفر جلوگیری کنیم:

اغلب افرادی که مستعد این بیماری هستندخودشان نسبت به وجود این بیماری آگاهی داند. اگر شما به این بیماری مستعد هستید موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

در هنگام سفربا ماشین جلو بنشینید. اگر با هواپیما پرواز می کنید نزدیک پنجره  یا روی بال بنشینید. در قطار یا توبوس به سمت جلو بنشینید و از برعکس نشستن خودداری کنید. در کشتی کابینی را انتخاب کنید که در سطح آب باشد. در هرزمان که ممکن است برای تهویه هوای سالم پنجره را باز کنید .

نشستن روی صندلی جلوی اتوبوس یا ماشین بسیار کمک کننده است. سعی کنید  با ماشین خودتان سفر کنید و حتی المقدور خودتان رانندگی کنید. اغلب افراد اگر خودشان رانندگی کنند حس نامطلوب را ندارند ولی اگر دیگران رانندگی کنند علایم بیماری در آنها شروع می شود.

نکته مهم اینست که شب قبل از سفر خواب و استراحت کافی داشته باشید و از نوشیدن الکل پرهیز کرده باشید.کم آبی، سردرد و عصبانیت همه منجر به عملکرد ضعیف فرد و بروز علایم بیماری سفر می شود.

با شکم خالی اقدام به سفر نکنید و از مصرف غذاهای چرب و اسیدی قبل و در حین سفر اجتناب کنید.

چه چیز باعث ایجاد منگی و تعریق می شود:

گاهی منگی و تعریق ممکن است همزمان اتفاق بیفتد و بیماریهای مختلفی ممکن است عامل بروز آن باشد. یکی از این بیماریها بیماری سفر است.

برای ارزیابی و درمان بیماری سفر با مرکز شنوایی و سرگیجه آوای امید تماس بگیرید

44005315

09194707047

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *