سرگیجه گردنی - درمان سرگیجه گردنی

سرگیجه گردنی - درمان سرگیجه گردنی


امتیاز به مقاله post

سرگیجه گردنی مشکلی است که اگر شما جدیدا به سرگیجه دچار شده اید و همزمان گردن درد را نیز تجربه می کنید ممکن است به آن مبتلا باشید. در این مقاله ما به طور کامل به سرگیجه های گردنی میپردازیم.

علت سرگیجه موارد مختلفی است که مهمترین آن ها بیماریها و مشکلات گوش داخلی هستند، از جمله بیماریهای گوش داخلی، عفونت های گوش، افزایش فشار گوش داخلی و یا جا به جایی کریستال های گوش که باعث ایجاد سرگیجه در خواب می شود (BPPV ) . بجز بیماری های بخش تعادل در گوش داخلی که می توانند سرگیجه ایجاد کنند دو سیستم دیگر نیز در بدن مسئول حفظ تعادل هستند این سیستم ها به کمک گردن تعادل بدن را حفظ می کنند.

یکی از علت های بروز سرگیجه می تواند ناشی از مشکلات گردنی نیز باشد. گفتیم که اغلب سرگیجه ها از مشکلات و بیماری های گوش داخلی منشا می گیرد ولی درصدی از سرگیجه ها نیز ممکن است بر اثر مشکلات گردن نیز باشد . این نوع سرگیجه ها معمولا به صورت عدم تعادل گزارش می شوند. این نوع از سرگیجه ها اغلب اوقات با درد گردن همراه هستند و گاهی سردرد نیز در این بیماران مشاهده می شود . کاهش دامنه حرکتی گردن نیز در این افراد دیده می شود.

 

سرگیجه گردنی

گردن درد و سرگیجه

بسیاری از افراد، گردن درد و سرگیجه را تجربه می‌کنند. تشخیص اینکه سرگیجه و درد گردن به هم مربوط هستند یا فقط تصادفی هستند بسیار دشوار است و نیاز به ارزیابی های بسیار تخصصی دارد. از اواسط دهه 1800 مشخص شده است که وضعیت گردن با تعادل مرتبط است. با این حال تا سال 1950 ارتباط دقیق درد گردن و سرگیجه مورد بحث نبود.

در همین راستا سندرمی وجود دارد که در آن شخص مبتلا علائمی مانند عدم تعادل و گیجی را همراه با درد گردن و بیماری های گردنی مانند آرتروز بروز می دهد . سندرم “سرگیجه گردنی” نامیده می شود .سرگیجه های گردنی معمولا به صورت گیجی و منگی و عدم تعادل خود را نشان می دهند و البته گاهی نیز سرگیجه های چرخشی ممکن است در افراد دیده شود.

سرگیجه گردنی یا گیجی سرویکوژنیک (CGD)

گیجی ناشی از گردن یک تشخیص دشوار و گاه بحث برانگیز است و تنها توسط متخصصین ماهر در زمینه سرگیجه و با انجام تخصصی تست سرگیجه تشخیص داده می شود. به دلیل ماهیت این نوع سرگیجه در صورتی که فرد به متخصص امر مراجعه نکند ممکن است مدت ها تا کشف علت سرگردان باشد.

به نظر می رسد سرگیجه گردنی در نتیجه عدم تطابق حسی بین اطلاعات حس عمقی (بخشی از سیستم حسی مربوط به احساس آگاهانه لمس، فشار، درد، دما، موقعیت، حرکت و لرزش است که از پوست، عضلات، مفاصل و فاشیای گردن/ ستون فقرات گردنی بدست می آید) و ورودی از چشم و گوش داخلی (سیستم تعادل ما) ناشی می‌شود.

سرگیجه و گردن درد

 

علائم سرگیجه گردنی

تشخیص اینکه سرگیجه مربوط به گردن است یا خیر می بایست توسط متخصص انجام شود اما علایمی وجود دارد که ما را به سمت احتمال وجود سرگیجه گردنی هدایت می کند .

 • افراد مبتلا به سرگیجه گردنی از حس گیجی یا از حالت کلی منگی (احساس حرکت خود یا محیط) شکایت کنند که اغلب در حین حرکات سر یا پس از حفظ موقعیت های خاص گردن برای مدت طولانی، شدیدتر می شود.
 • گیجی یا سبکی سر معمولاً در حین یا بلافاصله پس از تجربه گردن درد، سفتی و/ یا کاهش دامنه حرکت گردن رخ می‌دهد.
 • سرگیجه گردنی ممکن است با سردرد ناحیه پس سری (پشت سر) همراه باشد و با حرکات سر تشدید شود. غالباً با کاهش درد گردن، گیجی نیز کاهش می‌یابد. علائم معمولاً چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.
 • افراد مبتلا به سرگیجه گردنی از عدم تعادل عمومی‌ شکایت داشته باشند که با حرکات سر یا حرکت در محیط افزایش می‌یابد.

تشخیص سرگیجه گردنی – درد گردن و سرگیجه

تشخیص سرگیجه گردنی در مرکز سرگیجه آوای امید انجام می شود . به دلیل شباهت سرگیجه های ناشی از گوش داخلی به ویژه BPPV (سرگیجه در خواب ) با سرگیجه گردنی تست هایی که معمولا انجام می شود شامل دو نوع هستند . اول تست هایی برای رد مشکلات تعادلی ناشی از گوش داخلی و سپس تست های تخصصی برای سرگیجه گردنی . برای شناسایی سرگیجه گردنی ابتدا می بایست وجود سرگیجه گوشی رد شود زیرا علایم مشابهی با سرگیجه های گردنی دارد.

علت سرگیجه و درد گردن

در تشخیص وجود سرگیجه گردنی ابتداباید سایر مواردی را که می‌توانند سرگیجه ایجاد کنند، از جمله بیماریها (مانند بیماری قلبی)، داروها، بیماری های عصبی (مانند ضربه مغزی یا سکته مغزی)، یا اختلالات دهلیزی (گوش داخلی) (مانند سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم) رد شود.بنابراین تست هایی که برای تشخیص سرگیجه گردنی انجام می شود شامل

 • تاریخچه گیری کامل
 • تست های بالینی 
 • تست های VNG ، کالریک ، ECOG در صورت نیاز
 • مانورهای گردنی
 • تصویربرداری در صورت نیاز
 • اسکن گردن

برای آزمایش سیستم های دهلیزی محیطی و مرکزی می‌توان از آزمایشات بالینی یا آزمایشگاهی استفاده کرد. همه نتایج آزمایش باید با سابقه بیمار و ارائه علائم مقایسه شود تا مشخص شود که آیا آنها به هم مرتبط اند یا نه.

علت سرگیجه گردنی

 

سرگیجه گردنی (گیجی سرویکوژنیک) اغلب در اثر آسیب گردن مانند ضربه شلاقی یا ضربه به سر، مانند ضربه مغزی ایجاد می‌شود که می‌تواند به مغز یا گوش داخلی نیز آسیب برساند. پزشک باید تعیین کنند که کدام آزمایش های بالینی، آزمایشگاهی یا تصویربرداری برای تعیین تشخیص مورد نیاز است.

نتایج تست مشخص می کند که آیا سرگیجه ناشی از آسیب به سیستم دهلیزی، مغز یا گردن است (یا گاهی اوقات به صورت ترکیبی). این یک فرایند دشوار است که می‌تواند زمان ببرد و ممکن است شامل مشاوره توسط بیش از یک متخصص باشد، به خصوص اگر فرد با بیش از یک گزینه تشخیصی روبرو است.

ارزیابی هایی که در مرکز سرگیجه و تعادل آوای امید برای شناسایی علت سرگیجه انجام می شود شامل:

در مرکز سرگیجه و تعادل آوای امید مجموعه تست های کامل و جامعی برای تشخیص سرگیجه گردنی انجام می شود . ابتدا با انجام تست های بالینی سرگیجه های مربوط به سیستم مرکزی تعادل رد می شود و با معاینات بالینی مشکلات مربوط به اختلال سیستم عمقی – حرکتی بررسی می شوند .

گام مهم بعدی رد کردن مشکلات سیستم تعادلی گوشی است که با انجام تست های تخصصی تست VNG ، تست ECOG ، تست کالریک ،تست VEMP ، مانورهای تشخیصی انجام می شود . در مرحله بعد تست های تخصصی سرگیجه گردنی براساس یافته های مراحل قبلی انجام می شود و در صورتی که تشخیص داده شود که مشکل از گردن است درمان بلافاصله انجام می شود.

درمان سرگیجه گردنی

درمان سرگیجه گردنی – گردن درد و سرگیجه

درمان سرگیجه گردنی بسیار آسان و موثر است . اما ممکن است فردی بگوید که من چندین جلسه درمان سرگیجه گردنی را انجام داده ام اما درمان موثر نبوده است در این صورت ما به شما می گوییم که احتمالا سرگیجه شما از نوع گردنی نبوده است و شما مسیر صحیح تشخیص را طی نکرده اید.

درمان سرگیجه های گردنی شامل موارد زیر می باشد

 • درمان فیزیکی
 • درمان توانبخشی دهلیزی
 • درمان دارویی 

درمان فیزیکی سرگیجه های گردنی

این درمان شامل انجام تمرین هایی است . این تمرینات شامل حرکات گوناگونی برای تقویت عضلات گردن و افزایش محدوده حرکت گردن می‌باشد. تمرینات شامل چرخش گردن به سمت راست و چپ، خم شدن و خم شدن معکوس است.

تمرینات درمان فیزیکی می‌تواند بهبود تعادل و هماهنگی شما را ارتقا دهد، همچنین محدوده حرکت گردن شما را افزایش دهد. متخصص سرگیجه می‌تواند شما را در قرارگیری صحیح بدن آموزش داده و تمرینات کششی برای کاهش علائم شما به شما یاد بدهد. در برخی از موارد، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص برای تنظیم کرایوپراکتیک گردن و ستون فقراتتان ارجاع دهد.

مهم است به یاد داشته باشید که فیزیوتراپی می‌تواند علائم بسیاری از سرگیجه های گردنی را بهبود بخشد، اما نمی‌تواند سرگیجه را کاملاً از بین ببرد. به همین دلیل، پزشک ممکن است همچنین توصیه به بازسازی وستیبولار (تمرینات توانبخشی تعادل) نماید.

درمان توانبخشی تعادل برای سرگیجه های گردنی:

بازسازی وستیبولار شامل مجموعه‌ای از تمرینات است که طراحی شده‌اند تا تعادل شما را بهبود بخشد و سرگیجه را کاهش دهد. این تمرینات سرگیجه گردنی بر اساس نیازهای شما سفارشی شده و ممکن است شامل آموزش در:

حرکات چشم
حرکات گردن
تعادل
راه رفتن
متخصص سرگیجه می‌تواند به شما یاد بدهد که چگونه این درمان‌های سرگیجه گردنی را در خانه انجام دهید.

دارو درمانی سرگیجه گردنی

داروها همچنین ممکن است بخشی از برنامه درمانی سرگیجه گردنی شما باشند. این داروها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

شل کننده های عضلات برای کاهش تنگی گردن
مسکن درد برای کاهش ناراحتی
داروهای کاهش سرگیجه

مطالعات متعددی گزارش داده اند که تقریباً 75 درصد بیماران با درمان های تخصصی بهبود می‌یابند، دستورالعمل هایی نیز به فرد در مورد ادامه درمان در منزل داده می شود تمرینات معمولا شامل حرکات ملایم، تمرینات و دستورالعمل های قرارگیری درموقعیت و وضعیت مناسب گردن. تمرینات توانبخشی دهلیزی باید برای رفع مشکلات موجود در ارزیابی‌ها باشد و ممکن است شامل تمرینات چشم، تمرینات تعادل، راه رفتن یا قرار گرفتن تدریجی در معرض حرکات گردن یا محیطی باشد که بیماران را دچار سرگیجه می‌کند .

برای درمان کامل با استفاده از مانور های گردنی ممکن است بین ۳ الی ۵ جلسه نیاز باشد. و درمان تک جلسه ای حس بهبودی را در همان جلسه ایجاد می کند ولی درمان کامل نیست .

درمان سرگیجه گردنی

درمان خانگی سرگیجه گردنی

اکثر بیماران مبتلا به سرگیجه گردنی با درمان مناسب گردن بهبود می‌یابند.  ماساژ گردن به عنوان یک روش خانگی موقت برای درمان سرگیجه گردنی است در رفع سرگیجه همراه با درد گردن به طور موقت مناسب است اما برای درمان کامل باید درمان های تخصصی صورت گیرد.

درمان خانگی سرگیجه گردنی

پیشگیری از سرگیجه گردنی

همیشه نمی توان از بروز سرگیجه گردنی پیشگیری کرد، زیرا در غالب موارد این سرگیجه ناشی از تصادف خودرو، آسیب ورزشی یا رویداد تروماتیک است. بخشی از سرگیجه های گردنی به دلیل قرار گرفتن گردن در موقعیت مناسب در طولانی مدت ایجاد می شوند که قابل پیشگیری هستند . مثلا فردی که برای مدت طولانی در محیط کار سر خود را خم نگه می دارد ممکن است مستعد این سرگیجه ها شود .

تمرینات درمان فیزیکی می‌تواند به حفظ قدرت عضلات گردن کمک کند. این در نتیجه می‌تواند فشار روی دیسک‌های گردن شما را کاهش داده و خطر ابتلا به سرگیجه گردنی در آینده را کاهش دهد.

پیشگیری از سرگیجه گردنی

 

خلاصه مطلب

گیجی گردنی ، درواقع سندرم گردن درد و سرگیجه است. در این نوع سرگیجه تشخیص نهایی تنها پس از رد سایر علت های سرگیجه ارائه می‌شود.

گیجی گردنی معمولاً با درمان مشکل گردن برطرف می‌شود اما همچنین ممکن است برای رفع کامل علائم نیاز به توانبخشی دهلیزی داشته باشد. به طور کلی، در صورتی که تشخیص درست انجام گیرد درمان خوب و قطعی است و نتایج آن خوب است. در بیشتر بیماران بهبود علائم گردن، سردرد، تعادل، سرگیجه و کیفیت زندگی وجود دارد.

برای مشاوره ویا نوبت گیری با شماره های مرکز سرگیجه و شنوایی اوای امید تماس بگیرید

02144005315

09194707047

1 دیدگاه

 • سلام منم تجربه ی مشابهی دارم من کارم با کامپیوتر و به خاطر خم بودن مدام سرم سردرد پس سر و احساس گیجی و خستگی مداوم داشتم و برای سرگیجم پیش دکتر رفتم و تست سرگیجه دادم و در نهایت تشخیص دادن مشکل از گردنمه و یکسری تمرین دادن الان خیلی بهترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *