سرگیجه گردنی

سرگیجه گردنی

سرگیجه گردنی – گردن درد و سرگیجه

سرگیجه ها دلایل مختلفی دارند یکی از علت های بروز سرگیجه می تواند ناشی از مشکلات گردنی نیز باشد. گفتیم که اغلب سرگیجه ها از مشکلات و بیماری های گوش داخلی منشا می گیرد ولی درصدی از سرگیجه ها نیز ممکن است بر اثر مشکلات گردن نیز باشد . این نوع سرگیجه ها معمولا به صورت عدم تعادل گزارش می شوند. این نوع از سرگیجه ها اغلب اوقات با درد گردن همراه هستند و گاهی سردرد نیز در این بیماران مشاهده می شود . کاهش دامنه حرکتی گردن نیز در این افراد دیده می شود.

انواع سرگیجه چه علت هایی دارد

گردن درد و سرگیجه

بسیاری از افراد، گردن درد و سرگیجه را تجربه می‌کنند. تشخیص اینکه سرگیجه و درد گردن به هم مربوط هستند یا فقط تصادفی هستند ممکن است دشوار باشد. از اواسط دهه 1800 مشخص شده است که وضعیت گردن با تعادل مرتبط است. با این حال تا سال 1950 ارتباط دقیق درد گردن و سرگیجه مورد بحث نبود.

متخصصین سندرمی از عدم تعادل و گجی را در افراد با تشخیص های مختلف گردن توصیف کرده اند از جمله ضربه به گردن، اسپوندیلوزیس یا آرتریت گردن. آنها این سندرم را “سرگیجه گردنی” نامیدند. با این حال ما در حال حاضر از اصطلاح گیجی سرویکوژنیک استفاده می‌کنیم، زیرا سرگیجه واقعی در حال چرخش، به ندرت با مشکلات گردن مرتبط است.

سرگیجه گردنی یا گیجی سرویکوژنیک (CGD)

گیجی ناشی از گردن یک تشخیص دشوار و گاه بحث برانگیز است و تنها توسط متخصصین ماهر در زمینه سرگیجه تشخیص داده می شود. به دلیل ماهیت این نوع سرگیجه در صورتی که فرد به متخصص امر مراجعه نکند ممکن است مدت ها تا کشف علت سرگردان باشد.

از کجا بفهمم سرگیجه مربوط به گردن است

تشخیص اینکه سرگیجه مربوط به گردن است یا خیر می بایست توسط متخصص انجام شود اما علایمی وجود دارد که ما را به سمت احتمال وجود سرگیجه گردنی هدایت می کند .افراد مبتلا به سرگیجه گردنی از حس گیجی یا از حالت کلی منگی (احساس حرکت خود یا محیط) شکایت کنند که اغلب در حین حرکات سر یا پس از حفظ موقعیت های خاص گردن برای مدت طولانی، شدیدتر می شود. گیجی یا سبکی سر معمولاً در حین یا بلافاصله پس از تجربه گردن درد، سفتی و/ یا کاهش دامنه حرکت گردن رخ می‌دهد. سرگیجه گردنی ممکن است با سردرد ناحیه پس سری (پشت سر) همراه باشد و با حرکات سر تشدید شود، نه با فعالیت بدنی یا شناختی. غالباً با کاهش درد گردن، گیجی نیز کاهش می‌یابد. علائم معمولاً چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.

افراد مبتلا به سرگیجه گردنی نیز ممکن است از عدم تعادل عمومی‌ شکایت داشته باشند که با حرکات سر یا حرکت در محیط افزایش می‌یابد. تصور می‌شد گیجی سرویکوژنیک غیر معمول باشد.

تشخیص سرگیجه گردنی – درد گردن و سرگیجه

تشخیص سرگیجه گردنی در مرکز سرگیجه آوای امید انجام می شود . به دلیل شباهت سرگیجه های ناشی از گوش داخلی به ویژه BPPV (سرگیجه در خواب ) با سرگیجه گردنی تست هایی که معمولا انجام می شود شامل دو نوع هستند . اول تست هایی برای رد مشکلات تعادلی ناشی از گوش داخلی و سپس تست های تخصصی برای سرگیجه گردنی . برای شناسایی سرگیجه گردنی ابتدا می بایست وجود سرگیجه گوشی رد شود زیرا علایم مشابهی با سرگیجه های گردنی دارد.

اگر در هنگام خواب سرگیجه دارید کلیک کنید

متخصصین می بایست سایر مواردی را که می‌توانند سرگیجه ایجاد کنند، از جمله بیماریها (مانند بیماری قلبی)، داروها، بیماری های عصبی (مانند ضربه مغزی یا سکته مغزی)، یا اختلالات دهلیزی (گوش داخلی) (مانند سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم) را رد کنند. برای آزمایش سیستم های دهلیزی محیطی و مرکزی می‌توان از آزمایشات بالینی یا آزمایشگاهی استفاده کرد. همه نتایج آزمایش باید با سابقه بیمار و ارائه علائم مقایسه شود تا مشخص شود که آیا آنها به هم مرتبط اند یا نه.

سرگیجه گردنی (گیجی سرویکوژنیک) اغلب در اثر آسیب گردن مانند ضربه شلاقی یا ضربه به سر، مانند ضربه مغزی ایجاد می‌شود که می‌تواند به مغز یا گوش داخلی نیز آسیب برساند. پزشک باید تعیین کنند که کدام آزمایش های بالینی، آزمایشگاهی یا تصویربرداری برای تعیین تشخیص مورد نیاز است. پزشکان این آزمایشات را انجام می‌دهند تا مشخص کنند که آیا سرگیجه ناشی از آسیب به سیستم دهلیزی، مغز یا گردن است (یا گاهی اوقات به صورت ترکیبی). این یک فرایند دشوار است که می‌تواند زمان ببرد و ممکن است شامل مشاوره توسط بیش از یک متخصص باشد، به خصوص اگر فرد با بیش از یک گزینه تشخیصی روبرو است.

به نظر می رسد سرگیجه گردنی در نتیجه عدم تطابق حسی بین اطلاعات حس عمقی (بخشی از سیستم حسی مربوط به احساس آگاهانه لمس، فشار، درد، دما، موقعیت، حرکت و لرزش است که از پوست، عضلات، مفاصل و فاشیای گردن/ ستون فقرات گردنی بدست می آید) و ورودی از چشم و گوش داخلی (سیستم تعادل ما) ناشی می‌شود.

ارزیابی هایی که در مرکز سرگیجه و تعادل آوای امید برای شناسایی علت سرگیجه انجام می شود شامل:

در مرکز سرگیجه و تعادل آوای امید مجموعه تست های کامل و جامعی برای تشخیص سرگیجه گردنی انجام می شود . ابتدا با انجام تستس های بالینی سرگیجه های مربوط به سیستم مرکزی تعادل رد می شود و با معاینات بالینی مشکلات مربوط به اختلال سیستم عمقی – حرکتی بررسی می شوند . گام مهم بعدی رد کردن مشکلات سیستم تعادلی گوشی است که با انجام تست های تخصصی تست VNG ، تست ECOG ، تست کالریک ،تست VEMP ، مانورهای تشخیصی انجام می شود . در مرحله بعد تست های تخصصی سرگیجه گردنی براساس یافته های مراحل قبلی انجام می شود و در صورتی که تشخیص داده شود که مشکل از گردن است درمان بلافاصله انجام می شود.

درمان سرگیجه گردنی – گردن درد و سرگیجه

اکثر بیماران مبتلا به سرگیجه گردنی با درمان مناسب گردن بهبود می‌یابند. متأسفانه ماساژ گردن به ندرت در رفع سرگیجه همراه با درد گردن موثر است. مطالعات متعددی گزارش داده اند که تقریباً 75 درصد بیماران با درمان های تخصصی بهبود می‌یابند، دستورالعمل هایی نیز به فرد در مورد ادامه درمان در منزل داده می شود تمرینات معمولا شامل حرکات ملایم، تمرینات و دستورالعمل های قرارگیری درموقعیت و وضعیت مناسب گردن. تمرینات توانبخشی دهلیزی باید برای رفع مشکلات موجود در ارزیابی‌ها باشد و ممکن است شامل تمرینات چشم، تمرینات تعادل، راه رفتن یا قرار گرفتن تدریجی در معرض حرکات گردن یا محیطی باشد که بیماران را دچار سرگیجه می‌کند . برای درمان کامل با استفاده از مانور های گردنی ممکن است بین ۳ الی ۵ جلسه نیاز باشد. و درمان تک جلسه ای حس بهبودی را در همان جلسه ایجاد می کند ولی درمان کامل نیست .

خلاصه

گیجی گردنی ، سندرم گردن درد و سرگیجه است. در این نوع سرگیجه تشخیص نهایی تنها پس از رد سایر علت های سرگیجه ارائه می‌شود.

گیجی گردنی معمولاً با درمان مشکل گردن برطرف می‌شود اما همچنین ممکن است برای رفع کامل علائم نیاز به توانبخشی دهلیزی داشته باشد. به طور کلی، در صورتی که تشخیص درست انجام گیرد درمان خوب و قطعی است و نتایج آن خوب است. در بیشتر بیماران بهبود علائم گردن، سردرد، تعادل، سرگیجه و کیفیت زندگی وجود دارد.

برای مشاوره ویا نوبت گیری با شماره های مرکز سرگیجه و شنوایی اوای امید تماس بگیرید

02144005315

09194707047

1 پاسخ
  1. مریم عباسی
    مریم عباسی گفته:

    سلام منم تجربه ی مشابهی دارم من کارم با کامپیوتر و به خاطر خم بودن مدام سرم سردرد پس سر و احساس گیجی و خستگی مداوم داشتم و برای سرگیجم پیش دکتر رفتم و تست سرگیجه دادم و در نهایت تشخیص دادن مشکل از گردنمه و یکسری تمرین دادن الان خیلی بهترم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *