علت سرگیجه در زنان

سرگیجه در زنان

علت سرگیجه در زنان

سرگیجه اختلالی است که همه افراد با دو جنسیت و در هر سنی ممکن است با آن درگیر شوند. اما خانم ها (به دلایل مختلفی که در ادامه به آنها می پردازیم )سرگیجه هایی را تجربه می کنند که در آقایان این نوع سرگیجه ها وجود ندارد. با توجه به شیوع زیاد این سرگیجه ها در این مقاله به بیان اختصاصی علت سرگیجه در زنان می پردازیم.

از مهمترین علت های سرگیجه در زنان عادت ماهیانه وبارداری، کم خونی و موارد دیگر است که در این مقاله به آن می پردازیم.

سرگیجه در زنان

ده دلیل ایجاد حالت سرگیجه قبل از عادت ماهیانه :

خیلی از خانمها قبل ازعادت ماهیانه سرگیجه را تجربه کرده اند. دلایل مختلفی برای این سرگیجه وجود دارد که اغلب انها به تغییرات هورمونی مربوط می شود.

سایر بیماریها مانند کم خونی، فشار خون پایین و حتی بارداری نیز ممکن است احساس سرگیجه و یا به عبارت صحیح تر منگی ایجاد کنند.

در این مقاله ما تلاش کرده ایم تا دلایل معمول رخداد سرگیجه در زنان قبل از عادت ماهیانه را توضیح دهیم و همچنین درمان های ممکن را به شما پیشنهاد دهیم و اینکه توضیح دهیم چه زمانی نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

آیا این علامت بارداری است:

آیا سرگیجه در زنان ( گیجی منگی) قبل از عادت ماهیانه ممکن است علامت بارداری باشد. سرگیجه بارداری اغلب همراه با سایرعلایم زودهنگام بارداری است مانند تهوع و استفراغ.اگر سایر علایم را ندارید این نوع سرگیجه ممکن است به دلیل سایر تغییرات هورمونی باشد.

دلایل سرگیجه در زنان:

PMS:

سندرم پیش قاعدگی یک بیماری شایع است که 5 یا چند روز قبل از پریود اتفاق می افتد. دلیل رخداد آن هورمونی است که به نظر می رد به دلیل نغییر در سطوح استروژن در این سندرم است.

PMDD:

که یک نوع بسیار شدیدتر از PMS است . افراد مبتلا به PMDD علایم شدیدی از PMS را تجربه می کنند که میتواند زندگی فرد را مختل کند. تغییرات عروقی که پیش از پریود رخ می دهد می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود که در افراد  PMDD شدیدتر است.

دیسمنوره:

در این نوع بیماری دوره های عادت ماهیانه دردناک وجود دارد.

در مطالعه ای برروی 250 زن در سن 18-25 سال مشخص گردید که سرگیجه دومین علامت شایع در این افراد بود .

بارداری:

در مراحل اولیه بارداری سطوح استروژن و پروژسترون به صورت ناگهانی افزایش می یابد . این تغییر در سطح هورمون باعث می شود که عروق خونی شل و باز شوند که این منجر به کاهش فشار خون می شود  که این نوع تغییر در فشار خون باعث ایجاد سرگیجه ، سبکی سر و دیگر علایم عروقی می شود.

کم خونی:

در کم خونی فقر آهن کمبود آهن منجر به کاهش تولید گلبول های قرمز خون می شود که خود باعث کاهش جریان اکسیژن در خون می شود.

اگر شما دوره های عادت ماهیانه شدیدی را تجربه می کنید احساس سرگیجه در هنگام پریود ممکن است ناشی از کم خونی فقر آهن باشد.

فشار خون پایین:

یکی از علت های سرگیجه در زنان فشار خون پایین است که می تواند باعث حس سبکی سر یا گیجی منگی شود. بسیاری از هورمونهای جنسی در بدن انسان اثر تنظیم کننده بر فشار خون دارند.

تستسترون باعث افزایش فشار خون می شود و استروژن باعث کاهش ان می شود. سطح استروژن در هفته قبل از عادت ماهیانه افزایش می یابد که می تواند باعث کاهش فشار خون و احساس سرگیجه شود

افت قند خون:

استروژن نه تنها فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه بروی سطح قند خون نیز اثر دارد .افت قند خون علایم زیادی را ایجاد می کند که یکی از این علایم گیجی منگی و یکی از علت های سرگیجه در زنان است.

میگرن وابسته به عادت ماهیانه:

میگرن یک اختلال نورولوژیک است که با سردردهای شدید و علایمی مانند گیجی منگی،حالت تهوع یا استفراغ خود را نشان می دهد. عوامل مختلفی بروز میگرن را تحریک می کنند که یکی از این عوامل تغییرات هورمونی است. میگرن مربوط به عادت ماهیانه به دلایل مختلفی رخ می دهد از جمله پروستاگلاندین ها و عدم تعادل سروتونین.

داروها:

گیجی منگی همچنین می تواند ناشی از اثرات جانبی داروها باشد.بر اساس مطالعات 20 تا 30 درصد افراد از بین عوارض مختلف دارو گیجی منگی را تجربه می کنند.داروهایی که باعث ایجاد منگی و سرگیجه می شوند شامل انتی بیوتیک ها ، دیورتیک ها، ضد التهاب ها وموارد دیگری هستند. اگر شما هرکدام از این داروها را استفاده می کنید نسبت به گیجی منگی مربوط به عادت ماهیانه حساس تر خواهید بود.

سایر بیماریها:

بیماریهای دیگری نیز وجود دارند که ارتباطی با عادت ماهیانه ندارند ولی می توانند ایجاد سرگیجه و گیجی منگی در هر دو جنسیت کنند و علت سرگیجه در زنان نیز باشند:

BPPV

بیماری منیر

میگرن مزمن

عفونت ها از جمله لابیرنتیت

در حین و بعد از عادت ماهیانه:

اولین دلیل رخداد سرگیجه در هنگام عادت ماهیانه تغییرات هورمونی است. میزان استروژن در طی سیکل جنسی دو بار افزایش می یابد. یک بار در فاز فولیکولار ویک بار در فاز لوتیال. از انجا که  یکی از افزایش های مقدار استروژن دقیقا قبل از پریودیست بنابراین دقیقا در این زمان شما احساس گیجی منگی می کنید

هرچند پیش از تخمک گزاری نیز ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی سرگیجه رخ دهد، که این زمانیست که هر دو استروژن و پروژسترون در بیشترین حد خودهستند که باعث ایجاد علایم شود.

درمان:

اگر سرگیجه قبل از پریود به دلیل تغییرات هورمونی رخ دهد می توان با تغییر سبک زندگی علایم آن را بهبود داد:

نوشیدن آب فراوان

داشتن خواب کافی

ورزش منظم

رژیم غذایی مناسب

اگر به سایر دلایل باشد:

کم خونی فقر آهن:

این علت سرگیجه در زنان با انجام آزمایش خون قابل تشخیص است.بعد از اثبات وجود کم خونی پزشک با تجویز دارو و رژیم غذایی مناسب درمان را برای شما اغاز می کند

فشار خون پایین:

اگر سرگیجه به این دلیل باشد با اصلاحاتی در سبک زندگی می توان آن را اصلاح کرد. آب فراوان بنوشید، به آرامی از جای خود بلند شوید و فشار کاری خود را کاهش دهید

افت قند خون:

خوردن وعده های غذایی منظم و خوردن میان وعده و همراه داشتن یک خوراکی برای جلوگیری از افت فشار خون بسیار کمک کننده است

میگرن:

اگر سرگیجه به دلیل میگرن باشد تنها راه تغییر سبک زندگی و اجتناب از محرک های ایجاد کننده میگرن است. هرچند که اگر این موارد کافی نبود حتما باید برای درمان دارویی به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که سایر مشکلات پزشکی و داروها عامل ایجاد سرگیجه باشند فورا به پزشک مراجعه کنید .

درصورت نیاز به مشاوره جهت و بررسی علت سرگیجه و انجام تست های ECOG و VNG با ما تماس بگیرید

مرکز سرگیجه آوای امید

02144005315

09194707047

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *