علت سرگیجه در زنان جوان چیست؟ دلیل حالت تهوع در زنان و درمان

علت سرگیجه در زنان

سرگیجه اختلالی است که همه افراد با دو جنسیت و در هر سنی ممکن است با آن درگیر شوند. اما خانم ها به دلایل مختلفی که در ادامه به آنها می پردازیم سرگیجه هایی را تجربه می کنند که در آقایان این نوع سرگیجه ها وجود ندارد. با توجه به شیوع زیاد این سرگیجه ها در این مقاله به بیان اختصاصی علت سرگیجه در زنان می پردازیم.

از مهمترین علت های سرگیجه در زنان عادت ماهیانه وبارداری، کم خونی و موارد دیگر است که در این مقاله به آن می پردازیم.

سرگیجه در زنان

ده علت ایجاد سرگیجه در زنان

عادت ماهیانه

خیلی از خانمها قبل ازعادت ماهیانه سرگیجه را تجربه کرده اند و این مورد می تواند علت سرگیجه در زنان باشد. دلایل مختلفی برای این سرگیجه وجود دارد که اغلب آنها به تغییرات هورمونی مربوط می شود.سایر بیماریها مانند کم خونی، فشار خون پایین و حتی بارداری نیز ممکن است احساس سرگیجه و یا به عبارت صحیح تر منگی ایجاد کنند.در این مقاله ما تلاش کرده ایم تا دلایل معمول رخداد سرگیجه در زنان قبل از عادت ماهیانه را توضیح دهیم و همچنین درمان های ممکن را به شما پیشنهاد دهیم و اینکه توضیح دهیم چه زمانی نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

PMS:

سندرم پیش قاعدگی یک بیماری شایع است که 5 یا چند روز قبل از پریود اتفاق می افتد می تواند علت ایجاد سرگیجه در زنان باشد . دلیل رخداد آن هورمونی است که به نظر می رسد به دلیل تغییر در سطوح استروژن در این سندرم است. غیر از تغییرات هورمونی تغییرات شیمیایی در مغز نیز به عنوان عامل بروز این اختلال بیان شده است. سروتونین ماده ای است که در تنظیم خلق و خوی فرد موثر است در افرادی که کاهش این هورمون را دارند بیشتر علائم PMS را بروز می دهند. افراد مبتلا به PMS نوعی از گیج و منگی و سرگیجه را در زمان بروز PMS نشان می دهند.

PMDD:

اکثر زنان PMS تجربه PMS را نشان می دهند ولی گاهی شدت علائم به حدی زیاد است که می گوییم فرد PMDD دارد. یک نوع بسیار شدیدتر از PMS است . افراد مبتلا به PMDD علایم شدیدی از PMS را تجربه می کنند که میتواند زندگی فرد را مختل کند به این مشکل اختلال بی قراری قبل از قاعدگی گفته می شود. تغییرات عروقی که پیش از پریود رخ می دهد می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود که در افراد  PMDD شدیدتر است. کنترل PMD و PMDD باعث برطرف شدن شدن سرگیجه می شود.

دیسمنوره:

در این نوع بیماری دوره های عادت ماهیانه دردناک وجود دارد.در مطالعه ای برروی 250 زن در سن 18-25 سال مشخص گردید که سرگیجه دومین علامت شایع در این افراد بود . و دیسمنوره یک علت سرگیجه در زنان است.

بارداری:

آیا سرگیجه در زنان ( گیجی منگی) قبل از عادت ماهیانه ممکن است علامت بارداری باشد. سرگیجه بارداری اغلب همراه با سایرعلایم زودهنگام بارداری است مانند تهوع و استفراغ. اگر سایر علایم را ندارید این نوع سرگیجه ممکن است به دلیل سایر تغییرات هورمونی باشد.

در مراحل اولیه بارداری سطوح استروژن و پروژسترون به صورت ناگهانی افزایش می یابد . این تغییر در سطح هورمون باعث می شود که عروق خونی شل و باز شوند که این منجر به کاهش فشار خون می شود  که این نوع تغییر در فشار خون باعث ایجاد سرگیجه ، سبکی سر و دیگر علایم عروقی می شود.

در طول دوران بارداری، بدن زنان تحت تأثیر تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی قرار می گیرد که می تواند به سرگیجه منجر شود. برخی از عواملی که ممکن است باعث سرگیجه در زنان باردار شوند، عبارتند از:

1. کاهش فشار خون: در برخی زنان باردار، فشار خون به دلیل توسعه دهنده عروق خونی در دیواره رحم پایین می آید که می تواند منجر به کاهش فشار خون شود و در نتیجه سرگیجه ایجاد کند.

2. تغییرات هورمونی: تغییرات در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند به تنظیم عملکرد سیستم عصبی مرکزی و محیطی منجر شود. این تغییرات هورمونی ممکن است باعث افزایش ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزول شوند که می توانند سبب افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون و سرگیجه شوند.

3. کمبود آهن: کمبود آهن در برخی زنان باردار ممکن است باعث کاهش تولید هموگلوبین، که یک پروتئین حمل اکسیژن در خون است، شود و در نتیجه موجب سرگیجه شوند.

4. خستگی: در طول دوران بارداری، بدن زنان برای حمل و نگهداری جنین و آماده شدن برای زایمان، بیشترین استقامت فیزیکی و روانی را نیاز دارد. بنابراین، خستگی و کمبود انرژی ممکن است باعث سرگیجه شود.

5. کاهش قند خون: در برخی زنان باردار، سطح قند خون پایین می آید که می تواند سبب کاهش انرژی و سرگیجه شود.

6. دیگر عوامل: عوامل دیگری مانند تحمل ناخوشایندی های بویایی و صدای بلند، تغییرات در وزن و حرکت، تغییرات در سطح آب و الکترولیت ها، و همچنین تنش و استرس ممکن است باعث سرگیجه در زنان باردار شوند.

در هر صورت، اگر شدت سرگیجه در زنان باردار شما خیلی شدید یا باعث نگرانی می شود، بهتر است با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید تا علت دقیق آن تشخیص داده شود و اگر نیاز به درمان دارید، پزشک شما می تواند یک راه حل مناسب را برای شما پیشنهاد کند.

سایر عوامل ایجاد سرگیجه در زنان

به غیر موارد گفته شده موارد دیگری نیز باعث ایجاد سرگیجه در زنان می شود.

کم خونی:

در کم خونی فقر آهن کمبود آهن منجر به کاهش تولید گلبول های قرمز خون می شود که خود باعث کاهش جریان اکسیژن در خون می شود.

اگر شما دوره های عادت ماهیانه شدیدی را تجربه می کنید احساس سرگیجه در هنگام پریود ممکن است ناشی از کم خونی فقر آهن باشد.

فشار خون پایین:

یکی از علت های سرگیجه در زنان فشار خون پایین است که می تواند باعث حس سبکی سر یا گیجی منگی شود. بسیاری از هورمونهای جنسی در بدن انسان اثر تنظیم کننده بر فشار خون دارند.

تستسترون باعث افزایش فشار خون می شود و استروژن باعث کاهش ان می شود. سطح استروژن در هفته قبل از عادت ماهیانه افزایش می یابد که می تواند باعث کاهش فشار خون و احساس سرگیجه شود

افت قند خون:

استروژن نه تنها فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه بروی سطح قند خون نیز اثر دارد .افت قند خون علایم زیادی را ایجاد می کند که یکی از این علایم گیجی منگی و یکی از علت های سرگیجه در زنان است.

میگرن وابسته به عادت ماهیانه:

میگرن یک اختلال نورولوژیک است که با سردردهای شدید و علایمی مانند گیجی منگی،حالت تهوع یا استفراغ خود را نشان می دهد. عوامل مختلفی بروز میگرن را تحریک می کنند که یکی از این عوامل تغییرات هورمونی است. میگرن مربوط به عادت ماهیانه به دلایل مختلفی رخ می دهد از جمله پروستاگلاندین ها و عدم تعادل سروتونین.

داروها:

گیجی منگی همچنین می تواند ناشی از اثرات جانبی داروها باشد.بر اساس مطالعات 20 تا 30 درصد افراد از بین عوارض مختلف دارو گیجی منگی را تجربه می کنند.داروهایی که باعث ایجاد منگی و سرگیجه می شوند شامل انتی بیوتیک ها ، دیورتیک ها، ضد التهاب ها وموارد دیگری هستند. اگر شما هرکدام از این داروها را استفاده می کنید نسبت به گیجی منگی مربوط به عادت ماهیانه حساس تر خواهید بود. 

 

 

سایر بیماری های ایجاد کننده سرگیجه

بیماریهای دیگری نیز وجود دارند که ارتباطی با عادت ماهیانه ندارند ولی می توانند علت سرگیجه و گیجی منگی در هر دو جنسیت کنند و علت سرگیجه در زنان نیز باشند:

BPPV

شایع ترین سرگیجه ها از نوع BPPV‌ هستند .این نوع سرگیجه ها در هردو جنسیت و در هرسنی ممکن است رخ دهد ولی در زنان شیوع بیشتری دارند. این سرگیجه ها از نوع سرگیجه چرخشی هستند که با چرخش و حرکت سر شروع می شوند . معمولا در رختخواب در هنگام پهلو به پهلو شدن و یا در هنگامی که می خواهید  چیزی را از کابینت بالا بردارید شروع می شوند.  در این نوع سرگیجه ها چرخش کمتر از یک دقیقه طول می کشد . این بیماری به دلیل جا به جایی کریستال های گوش اتفاق می افتد و قابل درمان است.

بیماری منیر

این نوع بیماری به دلیل افزایش حجم و یا فشار گوش داخلی اتفاق می افتد. سرگیجه های ایجاد شده در این نوع سرگیجه از نوع چرخشی بسیار شدید و حمله ای هستند. سرگیجه ها با حرکت سر شروع می شوند و ممکن است از نیم ساعت تا چند روز فرد را درگیر کنند. در این سرگیجه همزمان فرد احساس فشار و صدا در گوش نیز دارد.

سرگیجه گردنی: 

در این نوع سرگیجه به دلیل مشکلات گردنی سرگیجه هایی ایجاد می شود که گاهی چرخشی هستند. این نوع از سرگیجه ها در زنان شیوع بیشتری دارند زیرا در خانمها مشکلات گردنی بیشتر است. این سرگیجه ها نیز مانند دو مدل قبلی قابل درمان هستند.

 

عفونت ها از جمله لابیرنتیت:

ویروس ها می توانند برروی گوش داخلی بنشینند و ایجاد لابیرنتیت کنند. سرگیجه های ایجاد شده در لابیرنتیت بسیار شدید و دورانی هستند . این سرگیجه ها معمولا آنقدر شدت دارند که فرد را زمین گیر می کنند . در صورت بروز این نوع از سرگیجه ها باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید

 

درمان سرگیجه در زنان

درمان سرگیجه به علت عادت ماهیانه:

اولین علت سرگیجه در هنگام عادت ماهیانه تغییرات هورمونی است. میزان استروژن در طی سیکل جنسی دو بار افزایش می یابد. یک بار در فاز فولیکولار ویک بار در فاز لوتیال. از آنجا که  یکی از افزایش های مقدار استروژن دقیقا قبل از پریودیست بنابراین دقیقا در این زمان شما احساس گیجی منگی می کنید . هرچند پیش از تخمک گذاری نیز ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی سرگیجه رخ دهد، که این زمانیست که هر دو استروژن و پروژسترون در بیشترین حد خودهستند که باعث ایجاد علایم شود.

اگر سرگیجه قبل از پریود به دلیل تغییرات هورمونی رخ دهد می توان با تغییر سبک زندگی علایم آن را بهبود داد:

 • نوشیدن آب فراوان
 • داشتن خواب کافی
 • ورزش منظم و به ویژه ورزش های ریلکسیشن
 • رژیم غذایی مناسب که در آن مصرف میوه ها ها و سبزیجات و غلات در نظر گرفته شود. و مصرف نمک،شکر،کافئین و الکل در حداقل ممکن باشد. مصرف ویتامین D و مکمل های B6 ، کلسیم و منیزیم.

در صورتیکه اختلال PMDD شدید وجود داشته باشد که به کنترل های خانگی جواب ندهد در بعضی از موارد نیاز به درمان دارویی وجود دارد. دارو ها تنها تحت نظر پزشک باید تجویز و مصرف شوند. داروهایی که معمولا برای درمان به کار می رود شامل داروهای مهارکننده باز جذب سرتونین مانند سرترالین و فلوکسیتین است که میزان مصرف آن نیز بسته به شدت بیماری تعیین می شود.

درمان سرگیجه در زنان به علت کم خونی فقر آهن:

این علت سرگیجه در زنان با انجام آزمایش خون قابل تشخیص است.بعد از اثبات وجود کم خونی پزشک با تجویز دارو و رژیم غذایی مناسب درمان را برای شما اغاز می کند

درمان سرگیجه در زنان به علت فشار خون پایین:

اگر علت سرگیجه افت فشار خون باشد با اصلاحاتی در سبک زندگی می توان آن را اصلاح کرد. آب فراوان بنوشید، به آرامی از جای خود بلند شوید و فشار کاری خود را کاهش دهید

درمان سرگیجه در زنان به علت افت فشار خون

خوردن وعده های غذایی منظم و خوردن میان وعده و همراه داشتن یک خوراکی برای جلوگیری از افت فشار خون بسیار کمک کننده است

در مان سرگیجه در زنان به علت میگرن:

اگر سرگیجه به دلیل میگرن باشد تنها راه تغییر سبک زندگی و اجتناب از محرک های ایجاد کننده میگرن است. هرچند که اگر این موارد کافی نبود حتما باید برای درمان دارویی به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرگیجه در زنان به سایر علت ها

در صورتی که سایر مشکلات پزشکی و داروها عامل ایجاد سرگیجه باشند فورا به پزشک مراجعه کنید . در مزکز تعادل و سرگیجه آوای امید ارزیابی های دقیق برای یافتن عامل ایجاد کننده سرگیجه انجام می شود و بر طبق آن درمان برای حل مشکل بسته به علت سرگیجه آغاز می شود

درصورت نیاز به مشاوره جهت و بررسی علت سرگیجه و انجام تست های ECOG و VNG با ما تماس بگیرید

مرکز سرگیجه آوای امید

02144005315

09194707047

7 پاسخ
 1. بهار
  بهار گفته:

  سلام ممنونم از مطالب مفیدتون من همیشه تو دوره ی پریود یه مقدار سرگیجه داشتم و از مطالب مفیدتون تشکر میکنم

  پاسخ
 2. Soheila
  Soheila گفته:

  متشکرم از سایت بی نظیرتون
  من سرگیجه دارم و حتما برای تست سرگیجه مراجعه می کنم

  پاسخ
 3. آذر
  آذر گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  من چند روز هست صبح که از خواب بیدار میشم بشدت سرم گیج میره البته ناگفته نماند که نزدیک به پریودیم هست و خیلی حس بدی دارم ووقتی سرم روی بالشت هست انگار در یک قایق در حال حرکت هستم وبا حالت تهوع وموقع بلند شدن از خواب احساس میکنم هرآن احتمال اینکه بیافتم هست
  میشه لطف کنید و راهنمایی کنید که چه باید کرد

  پاسخ
  • shahidipour
   shahidipour گفته:

   با سلام و احترام
   در صورتیکه سرگیجه ها همچنان باقی مانده است برای ارزیابی دقیق می بایست به صورت حضوری مراجعه کنید.

   پاسخ
 4. نوران
  نوران گفته:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون. دقیقا من همین مشکلات پیش از قاعدگی رو دارم سرگیجه حتی درد گردن. افت فشار خون و میگرن همه ی اینا رو دارم بعد از پریودی این مشکلات خودبه خود رفع میشه اما میگرن و سرگیجه من همچنان ادامه داره

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *