سرگیجه در کودکان

سرگیجه در کودکان

سرگیجه در کودکان نیز رخ می دهد اما به چند دلیل با سرگیجه در بزرگسالان متفاوت است. اگر کودک شما دچار سرگیجه است خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم .

اکثر افراد همیشه و یا گاهی احساس گیجی می کنند. کودکان نیز مانند بزرگسالان ممکن است گاهی احساس سبکی سر یاعدم تعادل کنند. اما اگر این احساس  تکرار شود یا با زندگی روزانه تداخل کند، می تواند نشانه ی یک اختلال تعادلی باشد.

اغلب مشکلات تعادل و سرگیجه در کودکان موقتی هستند و به راحتی قابل در مان هستند. اما این مشکلات ممکن است نشانه ی یک وضعیت جدی تر نیز باشد که می تواند تاثیر پایداری داشته باشد. یاد بگیرید که نشانه های سرگیجه یا مشکلات تعادلی که ممکن است نیازمند مراجعه به یک پزشک باشند را تشخیص دهید.

مدت هاست که متخصصان گمان می کنند سرگیجه و مشکلات تعادل اغلب نادیده گرفته می شوند و درمان نمی شوند، اما دامنه این مشکل به طور کامل مشخص نشده است. به همین دلیل NIH بزرگترین نظرسنجی ملی را برای کشف اطلاعات در مورد این اختلالات در کودکان انجام داده است. این مطالعه شامل اطلاعات مربوط به 11000 کودک 3 تا 17 ساله بود. 

محققان دریافتند که بیش از 1 از هر 20 کودک در ایالت متحده دارای سرگیجه یا مشکل تعادل هستند و فقط یک سوم آنها در سال گذشته تحت درمان قرار گرفته اند. دکتر  James F. Battey متخصص اطفال و مدیر انستیتوی ملی  ناشنوایان و سایر اختلالات ارتباطی می گوید یافته های NIH نشان می دهند که مشکلات تعادل و سرگیجه در کودکان کاملا شایع است.

حس تعادل اما فرآیند پیچیده ای است که با سیگنال های بین مغز، گوش ها، چشم ها و حسگرهای موجود در مفاصل و سایر اعضای بدن کنترل می شود. این سیستم پیچیده به بدن شما کمک می کند تا هنگام حرکت در طول روز وضعیت خود را کنترل و حفظ کنید، حتی بدون اینکه به آن فکر کنید. اما اگر هر یک از این سیگنال های حسی اشتباه باشند، می توانند حس تعادل شما را ضعیف کند.

احتلالات تعادل می تواند هنگام راه رفتن باعث تلوتلو خوردن شود. هنگام تلاش برای ایستادن ممکن است          تلوتلو بخورید یا زمین بخورید. افراد مبتلا ممکن است احساس کنند که خودشان یا دنیای اطرافشان در حال چرخش یا حرکت است (شرایطی معروف به سرگیجه). علائم دیگر می توانند شامل تاری دید، اسهال، استفراغ، گیجی و اضطراب باشد.

علت سرگیجه در کودکان چیست؟

علل شایع مشکلات تعادل و سرگیجه در کودکان شامل عفونت گوش، سردرد های شدید، مصرف داروهایی که عوارض آن ایجاد سرگیجه است و اختلالات عصبی جدی تر،سرگیجه های گردنی واختلالات ژنتیکی را می شود. در بسیاری از موارد، محققان مشاهده کرده اند که علت زمینه ای گزارش نشده است.

سرگیجه در کودکان ممکن است به علت متنوعی از عوامل رخ دهد. در صورتی که کودک شما مبتلا به سرگیجه است یا این عارضه برایتان نگران‌کننده است، بهتر است به پزشک یا متخصص کودکان مراجعه کنید تا علت سرگیجه تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود. در زیر به برخی از علل شایع سرگیجه در کودکان اشاره می‌کنم:

1. عفونت‌ها: برخی از عفونت‌های گوش، تنفسی، گلو، معده و مجاری ادراری می‌توانند سرگیجه در کودکان را به همراه داشته باشند.

2. اختلال در تعادل: مشکلات در سیستم تعادلی بدن می‌توانند سرگیجه را در کودکان ایجاد کنند. 

3. مشکلات نورولوژیک: برخی از مشکلات نورولوژیک مانند صرع، میگرن یا تومور مغزی می‌توانند عامل سرگیجه در کودکان باشند.

4سوء تغذیه: کمبود آهن، گلوکز، ویتامین B12 یا دیگر عناصر غذایی می‌تواند عامل سرگیجه در کودکان شود.

5. استفاده از داروها: برخی از داروها ممکن است عوارض جانبی شامل سرگیجه را در کودکان ایجاد کنند.

تشخیص سرگیجه در کودکان

تشخیص و درک اختلالات تعادل و سرگیجه در کودکان ممکن است دشوار باشد. تشخیص آنها به ویژه در کودکان خردسال بسیار دشوار است. بچه ها ممکن است کلمات مناسب برای توصیف علائم خود را ندانند. کودکان مبتلا ممکن است راجع به احساس چرخش صحبت کنند. آنها ممکن است بگویند شکم یا سرشان احساس بد یا عجیبی دارد. آنها ممکن است ناپایدارانه راه بروند و در حال تلو تلو خوردن به نظر برسند.

 والدینی که متوجه سرگیجه در کودکان خود می شوند باید به متخصص سرگیجه مراجعه و تست سرگیجه برای آن ها انجام شود و از طرف دیگر نیز بایداحتمال بیماری های  زمینه ای جدی را رد کنند.

پزشک کودک شما احتمالا سوالاتی در مورد زمانی که برای اولین بار علائم ظاهر شدند، مدت دوام، دفعات بروز و داروهایی که کودک مصرف می کند می پرسد. چشم و گوش کودک شما معاینه می شود و ممکن است شما به یک متخصص مانند یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده شوید.

درمان به علت زمینه ای بستگی دارد. خبر خوب این است که اکثر مشکلات تعادل کودکان موقتی و قابل درمان هستد. با این وجود در صورت مشاهده هر گونه مشکلی، مراجعه به متخصص برای بررسی مهم است.

گیجی و مشکلات تعادل در کودکان ممکن است به سختی کشف شوند. کودکان کوچکتر ممکن است برای توصیف علائمشان واژگانی نداشته باشند.

اگر کودکتان علائم زیر را دارد با پزشکتان صحبت کنید.

  • افتادن مداوم
  • بی تعادل به نظر رسیدن حین ایستادن و راه رفتن
  • احساس چرخش اتاق
  • احساس افتادن
  • احساس حرکت در حالت ایستاده و نشسته
  • احساس سبکی سر یا غش
  • احساس تاری دید

در صورتی که به وجود سرگیجه در کودکان شک دارید هرچه سریعتر به مرکز سرگیجه و تعادل آوای امید مراجعه کنید.و با انجام تست های VNG و ECOG علت اختلال تعادل را شناسایی کنید.

02144005315

09194707047

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *