تست سرگیجه

تست سرگیجه که به تست VNG نیز معروف است تستی است که در هنگام بروز سرگیجه معمولا اولین و بهترین تست برای تشخیص علت سرگیجه است. در این تست عملکرد بخش مرکزی تعادل در مغز و ارگان تعادلی در گوش داخلی بررسی می شود . 

گاهی به اشتباه تست سرگیجه را همان تست VNG  می گویند در حالیکه باید بدانیم در هنگام تشخیص علت سرگیجه چندین تست معمولا انجام می شوند که شامل تست های VNG ، تست کالریک، تست اندازه گیری فشار گوش داخلی یا ECOG و مانورهای تشخیصی مانند مانور دیس هالپایک است. در ادامه هریک از تست های سرگیجه به طور مجزا معرفی می شوند.

تست سرگیجه VNG

  تست VNG بخشی از مجموعه تست های سرگیجه است که خود نیز متشکل از چندین تست تخصصی است که البته می توان گفت اصلی ترین تست سرگیجه است. در واقع با انجام این تست بخش قابل توجهی از مسیر علت یابی سرگیجه طی می شود.

در صورتی که به سرگیجه مبتلا شده اید توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی که  باعث اتلاف هزینه و وقت شما می شود تست VNG را انجام دهید. این تست تنها یک تست ساده نیست بلکه یک مجموعه تست است که بخش های مختلف درگیر درسیستم تعادلی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

سیستم تعادلی گوش داخلی که سیستم دهلزی یا وستیبولار نامیده می شود شامل ارگانها ، اعصاب و ساختارهایی است که دردرون گوش داخلی قرار دارند. این بخش مرکز اصلی حفظ تعادل بدن است. سیستم تعادلی همراه با چشمها ، حس عمقی و مغز برای حفظ تعادل با یکدیگر همکاری می کنند.

تست سرگیجه VNG نوعی تست است که با کمک حرکات غیرارادی چشم که نیستاگموس نامیده می شود اختلال در بخش تعادل گوش داخلی را ارزیابی می کند. این حرکات ممکن است آرام یا سریع، ثابت و یا پرشی  باشند . نیستاگموس باعث می شود که چشمان شما از یک سمت به سمت دیگر یا از بالا به پایین حرکت کند .این اتفاق زمانی رخ می دهد که مغز پیامهای اشتباهی از چشمها و سیستم تعادل در گوش داخلی دریافت می کند. این پیامهای اشتباه باعث ایجاد سرگیجه می شوند.

 

تست سرگیجه VNG در چه مواردی کاربرد دارد؟

این تست برای رد یابی وجود بیماریهای سیستم دهلیزی (بخش تعادلی در گوش داخلی ) یا بیماریهای بخش هایی از مغز که در کار تعادل دخیل هستند به کار برده می شود. اگر هر یکی از علائم زیر را دارید انجام تست VNG برای شما توصیه می شود

 • اختلال تعادل
 • سرگیجه یا گیجی -منگی
 • احساس تلو تلو خوردن
 • احساس فشار و پری در گوش
 • احساس سبکی سر
 • وزوز گوش

چرا دکتر انجام VNG را برای من توصیه کرده است:

در وهله اول فرد مبتلا به سرگیجه تصور می کند که چرا با وجودیکه سرگیجه دارد باید به مرکز شنوایی برای انجام تست شنوایی و تعادل مراجعه کند. باید بگوییم که مرکز اصلی حفظ تعادل در گوش قرار دارد که وجود آسیب در این مرکز باعث ایجاد سرگیجه و مشکلات گوشی می شود که در تست های شنوایی و تعادل خود را نشان می دهد.

در صورتیکه شما علایم بیماریهای وستیبولار (بخش تعادل در گوش داخلی) را داشته باشید این تست برای شما توصیه می شود. مهمترین علامت بیماریهای دهلیزی (وستیبولار) سرگیجه است.

 

تست سرگیجه vng

تست سرگیجه vng

به غیر از سرگیجه بیماریهای سیستم تعادلی گوش داخلی چه علائمی دارند:

 • حرکات غیراختیاری چشم ها که به صورت حرکت مدام از یک سمت به سمت دیگر و یا بالا به پایین است ( نیستاگموس)
 • سوت کشیدن و یا زنگ زدن گوش ها ( وزوز گوش)
 • احساس پری و یا فشار و گرفتگی در گوش ها
 • منگی

تست سرگیجه VNG چگونه انجام می شود:

تست VNG توسط متخصص شنوایی شناسی انجام می شود. این متخصص برای تشخیص، درمان و مدیریت اختلالات شنوایی و تعادلی تخصص یافته است.

در حین انجام تست VNG شخص باید در یک اتاق تاریک بنشیند و یک عینک مخصوص برروی چشم او قرار می گیرد. این عینک به دوربینی مجهز است که حرکات چشم را ثبت می کند.

در فیلم زیر بخشی از مراحل انجام تست VNG را مشاهده می کنید

تست VNG از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

تست اوکولار:

در این بخش از تست سرگیجه VNG شما میبایست به نقاط درخشان ثابت و یا متحرک در صفحه نگاه کرده و یا حرکات آن را دنبال کنید.

تست پوزیشنال:

در این بخش آزمونگر سر و گردن شما را در پوزیشن های مختلف حرکت خواهد داد و در صورتیکه این حرکات باعث ایجاد نیستاگموس شوند توسط آزمونگر ثبت می شوند.

تست کالریک:

در حین انجام این بخش هوای  و یا آب گرم یا سرد به هر گوش وارد می شودکه باعث تحریک گوش داخلی می شود و ایجاد نیستاگموس می کند و متخصص شنوایی با بررسی حرکات چشمها در مورد وجود مشکلات دستگاه تعادلی گزارش می دهد.

 

مراحل انجام تست VNG

مراحل انجام تست VNG

 

آمادگی های لازم برای انجام تست سرگیجه VNG

پیش از انجام تست VNG ممکن است به تغییر در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف  بعضی از داروها برای یک یا دوروز پیش از انجام تست نیاز باشد. در صورتیکه از داروهای کنترل کننده سرگیجه مانند بتاهیستین ، سیناریزین ، دیمن هیدرینات و موارد این چنینی استفاده می کنید لازم است 24 الی 48 ساعت قبل از انجام این تست ها از مصرف این داروها اجتناب کنید.این موارد پیش از انجام تست به شما توصیه خواهد شد. 

در هنگام انجام تست سرگیجه چون شما در موقعیت هایی قرار می گیرید که سرگیجه تحریک می شود ممکن است حالت تهوع و استفراغ به شما دست دهد بنابراین از مصرف غذاهای سنگین که حالت تهوع را بیشتر می کنند در روز انجام تست خودداری کنید.

آیا تست سرگیجه VNG خطر دارد؟

این تست ممکن است در شما برای چند لحظه احساس سرگیجه ایجاد کند . به این دلیل حتما با ید با یک همراه برای انجام این آزمون مراجعه کنید . در غیر اینصورت این آزمون هیچ خطر دیگری برای شما ندارد.

نتایج تست سرگیجه VNG چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر نتایج این تست نرمال نباشد نشان دهنده وجود اختلال در بخش تعادلی گوش داخلی است. بیماری هایی که باعث ایجاد اختلال در سیستم تعادلی گوش داخلی می شوند شامل:

افزایش فشار گوش داخلی یا بیماری منیر

بیماری منیر که ناشی از افزایش فشار گوش داخلی است ،بیماری است که باعث ایجاد سرگیجه می شود . این بیماری معمولا تنها یک گوش را درگیر می کند . اگرچه بیماری منیر درمان قطعی ندارد ولی با مصرف داروها و یا تغییر در رژیم غذایی قابل مدیریت کردن است.

لابیرنتیت:

بیماری لابیرنتیت باعث ایجاد سرگیجه و عدم تعادل می شود . این بیماری زمانی رخ می دهد که بخش هایی از گوش داخلی ملتهب و یا متورم شده باشد .برای درمان این بیماری استفاده از انتی بیوتیک مناسب ضروریست.

نتایج غیر نرمال همچنین می تواند نشان دهنده وجود بیماری که بخش های تعادلی مغز را درگیر کرده است باشد .

 

چیز دیگری در مورد VNG باقی مانده است که نمیدانم:

تستی به نام ENG نیز وجود دارد که مشابه VNG است ولی تنها در طریقه ثبت حرکات چشم با VNG متفاوت است . در این تست به جای عینک مخصوص از الکترود استفاده می شود . این تست ورژن قدیمی تر VNG است و امروزه در مراکز کمتری انجام می شود . بنابراین در صورتیکه پزشک برای شما ENG درخواست کرده است بدون نگرانی می توانید به مراکزی که VNG دارند نیز مراجعه کنید.ارزیابی VNG تصاویر واضح تری از حرکات چشم فراهم می کند.

آیا VNG همان تست تعادل است:

سه سیستم با کمک یکدیگر تعادل بدن را حفظ می کنند این سیستم ها شامل سیستم دهلیزی در گوش داخلی ، چشمها و سیستم حس عمقی است ولی مهمترین سیستم در حفظ تعادل سیستم دهلیزی است. یک تست تعادل همه این موارد را در بردارد. تست های تعادل تست‌های تعادل، گروهی از آزمایش‌ها هستند که وجود اختلالات تعادل را بررسی می‌کنند.

اختلال تعادل نوعی بیماری است که باعث می‌شود در پاها احساس ناپایداری و سرگیجه کنید. سرگیجه اصطلاحی عمومی برای علائم مختلف عدم تعادل است. سرگیجه می‌تواند شامل سرگیجه، احساس چرخش شما یا محیط اطراف شما و سبکی سر باشد یا احساسی مانند اینکه می‌خواهید غش کنید. اختلالات تعادل می‌توانند خفیف یا به حدی شدید باشد که ممکن است فرد در راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا انجام سایر فعالیت‌های عادی مشکل داشته باشد.

سیستم های مختلف در بدن شما باید با هم کار کنند تا تعادل خوبی داشته باشید. مهمترین سیستم سیستم دهلیزی نام دارد. این سیستم در گوش داخلی شما قرار دارد و شامل اعصاب و ساختارهای خاصی است که به شما کمک می‌کند تعادل خود را حفظ کنید. بینایی و حس لامسه شما نیز برای ایجاد تعادل ضروری است. مشکلات هر یک از این سیستم‌ها می‌تواند منجر به اختلال تعادل شود. اختلالات تعادل می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد اما بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. این یکی از دلایل اصلی است که افراد مسن بیشتر از افراد جوان به زمین می‌افتند. نام های دیگر: آزمایش تعادل دهلیزی، آزمایش دهلیزی .

تست VNG

تصویری از تست VNG

تست های تعادل برای چه مواردی مناسب هستند

از آزمایش‌های تعادل برای فهمیدن اینکه آیا در تعادل خود مشکلی دارید یا خیر استفاده می‌شود یا اگر مشکل دارید، علت آن چیست. دلایل زیادی برای اختلالات تعادل وجود دارد که عبارتند از:

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV).

 • گوش داخلی شما حاوی بلورهای کلسیم است که به کنترل تعادل کمک می‌کنند. این نوع سرگیجه هنگامی اتفاق می‌افتد که این بلورها از موقعیت خود خارج شوند. این مشکل می‌تواند به شما این احساس را بدهد که اتاق در حال چرخش است یا محیط اطراف شما در حال حرکت است. سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم شایعترین علت سرگیجه در بزرگسالان است.

بیماری منیر

 • این اختلال باعث سرگیجه، افت شنوایی و وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) می‌شود.

نوریت دهلیزی

 • این حالت به التهاب درون گوش داخلی اشاره دارد. معمولاً توسط ویروس ایجاد می‌شود. علائم آن شامل حالت تهوع و سرگیجه است.

میگرن

 • میگرن نوعی سردرد تپنده و شدید است. با سایر سردردها متفاوت است. می‌تواند باعث حالت تهوع و سرگیجه شود.

آسیب سر

 • ممکن است بعد از آسیب دیدگی سر، سرگیجه یا سایر علائم تعادل پیدا کنید.
 • عوارض جانبی دارو.
 • سرگیجه می‌تواند از عوارض جانبی برخی از داروها باشد.

  هنگامی که علت اختلال تعادل خود را یافتید، می توانید برای کمک به مدیریت یا درمان بیماری خود گام بردارید.  

چرا به آزمایش تعادل نیاز دارم؟

در صورت مشاهده علائم اختلال تعادل ممکن است نیاز به آزمایش تعادل و تست VNG داشته باشید. علائم شامل:

 • سرگیجه
 • احساس اینکه در حال حرکت یا چرخیدن هستید، حتی هنگام ایستادن (سرگیجه)
 • از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن
 • نوسان بدن هنگام راه رفتن تکان
 • صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • احساس اینکه می‌خواهید غش کنید (سبکی سر) و/ یا یک احساس شناور بودن
 • تاری دید یا دوبینی
 • گیجی

تست تعادل چگونه انجام می شود

تست تعادل ممکن است توسط یک پزشک یا متخصص اختلالات شنوایی و تعادل انجام شود. این افراد شامل:

 • شنوایی شناس، ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی که متخصص در تشخیص، درمان و مدیریت کاهش شنوایی است
 • یک متخصص گوش و حلق و بینی که پزشکی متخصص در درمان بیماری‌ها و مشکلات گوش، بینی و گلو است.

  تشخیص اختلالات تعادل معمولاً به چندین آزمایش نیاز دارد. ممکن است یک یا چند مورد از تست های زیر را برای فرد انجام شود:

آزمایش های الکترونیستاگموگرافی (ENG) ویدئونیستاگموگرافی (VNG).

 • در تست VNG حرکات چشم شما  ضبط و اندازه گیری  می شود. سیستم بینایی شما باید درست کار کند تا تعادل خوبی داشته باشید. در طول آزمون:

شما روی یک صندلی در یک اتاق تاریک خواهید نشست.

 • از شما خواسته می‌شود الگوهای نور روی صفحه را مشاهده کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
 • هنگام تماشای این الگوی نور از شما خواسته می‌شود که به موقعیت های مختلف بروید.
 • سپس آب یا هوای گرم و خنک در هر گوش قرار می‌گیرد. این کار باید باعث حرکت چشم ها به روش های خاص شود. اگر چشم ها از این طریق پاسخ ندهند، ممکن است به معنی آسیب داشتن اعصاب گوش داخلی باشد.

تست صندلی چرخان.

 • این آزمایش نیز حرکات چشم شما را اندازه گیری میکند. در طول این آزمون:
 • شما روی یک صندلی موتوری کنترل شده توسط کامپیوتر می نشینید.
 • شما عینک مخصوصی را خواهید داشت که حرکات چشم شما را ضبط می‌کند زیرا صندلی به آرامی به عقب و جلو و به صورت دایره حرکت می‌کند.

 

پاسچروگرافی

 • همچنین به عنوان پاسچروگرافی دینامیک کامپیوتری (CDP) نیز شناخته می‌شود. این تست، توانایی شما برای حفظ تعادل در حالت ایستاده را اندازه گیری می‌کند. در طول این آزمون:
 • پابرهنه روی سکویی خواهید ایستاد و به شما محافظ وصل می‌شود.
 • یک صفحه منظره در اطراف شما وجود خواهد داشت.
 • سکو به اطراف حرکت می‌کند تا توانایی شما را برای ایستادن روی یک سطح متحرک آزمایش کند.

 

پتانسیل برانگیخته عضلانی دهلیزی (VEMP).

 • این آزمایش، نحوه واکنش برخی از عضلات در واکنش به صدا را اندازه گیری می‌کند. اگر مشکلی در گوش داخلی شما وجود داشته باشد، این تست می‌تواند آن را نشان دهد. در طول این آزمون:
 • شما روی یک صندلی خواهید نشست
 • هدفونی در گوش تان قرار خواهد گرفت
 • پدهای حسگر به گردن، پیشانی و زیر چشم شما متصل می‌شوند. این پدها حرکات عضلانی شما را ثبت می کنند.
 • صدای کلیک و/ یا اصوات لحظه ای به گوشی شما ارسال می‌شود.
 • در حالی که صدا پخش می‌شود، از شما خواسته می‌شود که برای مدت کوتاهی سر یا چشم خود را بلند کنید.

مانور دیکس هالپایک.

 • این آزمایش، که همراه با تست VNG انجام می شود نحوه واکنش چشم شما به حرکات ناگهانی را اندازه گیری می‌کند. در طول این آزمون:
 • درمانگر شما را به سرعت از حالت نشسته به حالت دراز کش قرار میدهد و یا سر تان را در موقعیت های مختلف حرکت می دهد.
 • درمانگر شما حرکات چشم تان را بررسی می‌کند تا ببینید آیا شما حس حرکت یا چرخش کاذب دارید.

  نسخه جدیدتر این تست را آزمایش ضربه سر ویدیویی (vHIT) می نامند. در طول آزمایش vHIT، از عینکی استفاده خواهید کرد که حرکات چشم شما را ضبط می‌کند در حالی که درمانگر به آرامی سر شما را در موقعیت های مختلف چرخانده است. همچنین ممکن است یک یا چند تست شنوایی بگیرید زیرا بسیاری از اختلالات تعادل با مشکلات شنوایی همراه است.    

برای انجام تست تعادل چه کارهایی انجام دهم:

شما باید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. بسته به آزمایش ممکن است لازم باشد در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید یا از مصرف برخی داروها به مدت یک یا دو روز قبل از آزمایش خودداری کنید. در صورت وجود هرگونه دستورالعمل خاص، درمانگر پیش از مراجعه تان به شما اطلاع می‌دهد.  

تست تعادل خطرناک است؟

برخی آزمایشات ممکن است احساس سرگیجه یا حالت تهوع در شما ایجاد کند. اما این احساسات معمولاً طی چند دقیقه از بین می روند. ممکن است بخواهید هماهنگی هایی را انجام دهید تا شخصی شما را به خانه برساند، درصورتی که سرگیجه مدت زمان بیشتری طول بکشد.  

نتیجه تست تعادل چه چیزی را نشان می دهد

اگر نتایج شما طبیعی نبود ممکن است درمانگر شما آزمایشات بیشتری را سفارش دهد و یا شما را در یک برنامه درمانی قرار دهد. بسته به علت اختلال تعادل، درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دارو برای درمان عفونت
 • دارویی برای کنترل سرگیجه و حالت تهوع
 • مانورهای درمانی وضعیت دهی در صوت تشخیص BPPV، ممکن است ارائه دهنده خدمات شما یک سری حرکات تخصصی سر و سینه را انجام دهد. این کار می‌تواند به تغییر موقعیت ذرات گوش داخلی شما که از جای خود خارج شده اند کمک کند. این روش همچنین به عنوان مانور ایپلی(Epley) یا تغییر مکان کانال شناخته می‌شود.
 • درمان بازآموزی تعادل که به عنوان توانبخشی دهلیزی نیز شناخته می‌شود. یک متخصص در توانبخشی تعادل ممکن است برنامه ای از تمرینات و مراحل دیگر را برای بهبود تعادل و جلوگیری از سقوط شما طراحی کند. این برنامه ممکن است شامل یادگیری استفاده از عصا یا واکر نیز باشد.
 • رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی. اگر بیماری منیر یا سردردهای میگرنی تشخیص داده شود برخی از تغییرات در سبک زندگی ممکن است علائم شما را تسکین دهد. این موارد می‌تواند شامل افزایش فعالیت بدنی، پرهیز از مصرف برخی غذاها و ترک سیگار باشد. از درمانگر خود در مورد اینکه کدام تغییرات ممکن است برای شما بهتر باشد، سئوال کنید.
 • عمل جراحی. اگر داروها یا سایر روش های درمانی موثر نیستند ممکن است برای اصلاح مشکلی در گوش داخلی خود نیاز به جراحی داشته باشید. نوع جراحی به علت خاص اختلال تعادل بستگی دارد.

اگر در مورد نتایج خود سئوالی دارید، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.    

برای نوبت گیری جهت تست VNG با شماره های 44005315 و یا 09194707047 تماس بگیرید