تست سرگیجه مجموعه ای از تست هاست که برای بررسی علت سرگیجه و بررسی چرایی عدم تعادل به کار می رود. تست سرگیجه که به تست VNG نیز معروف است تستی است که در هنگام بروز سرگیجه معمولا اولین و بهترین تست برای تشخیص علت سرگیجه است. در این تست عملکرد بخش مرکزی تعادل در مغز و ارگان تعادلی در گوش داخلی و وضعیت تعادلی سیستم کلی بدن بررسی می شود . 

تست سرگیجه تنها یک تست نیست و متشکل از چندین زیر مجموعه است که معروف ترین آنها تست VNG است .گاهی به اشتباه تست سرگیجه را همان تست VNG  می گویند در حالیکه باید بدانیم در هنگام تشخیص علت سرگیجه چندین تست معمولا انجام می شوند که شامل تست های VNG ، تست کالریک، تست اندازه گیری فشار گوش داخلی یا ECOG و مانورهای تشخیصی مانند مانور دیس هالپایک است.

تعادل بدن با عملکرد 3 سیستم در بدن کنترل می شود . این سه سیستم عبارتند از گوش ها ، چشم ها و حس عمقی. در صورتیکه فرد سرگیجه و عدم تعادل دارد باید هر سه سیستم بررسی و عامل ایجاد کننده عدم تعادل شناسایی شود.

تست سرگیجه

تست سرگیجه گوش چیست؟

برای درمان سرگیجه اصلی ترین کار شناسایی علت سرگیجه و عدم تعادل است . سرگیجه یک بیماری بسیار پیچیده است که عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند و اگر علت سرگیجه درست تشخیص داده نشود درمان هیچ تاثیری نخواهد داشت. گاهی افراد مبتلا به سرگیجه تا سالیان سال دارو مصرف می کنند ولی همچنان با مشکل مواجه هستند .

این افراد اگر تست سرگیجه انجام دهند و علت دقیق سرگیجه خود را بدانند ممکن است تنها با دو الی 3 جلسه مانور درمانی ساده از شر سرگیجه های پی در پی خلاص شوند.

بنابراین اگر سرگیجه دارید حتما تست سرگیجه انجام دهید.

در ادامه هریک از تست های سرگیجه به طور مجزا معرفی می شوند.

تست سرگیجه VNG یا ویدئونیستاگموگرافی 

  تست VNG بخشی از مجموعه تست های سرگیجه است که خود نیز متشکل از چندین تست تخصصی است که البته می توان گفت اصلی ترین تست سرگیجه است. در واقع با انجام این تست بخش قابل توجهی از مسیر علت یابی سرگیجه طی می شود.

در صورتی که به سرگیجه مبتلا شده اید توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی که  باعث اتلاف هزینه و وقت شما می شود تست VNG را انجام دهید. این تست تنها یک تست ساده نیست بلکه یک مجموعه تست است که بخش های مختلف درگیر درسیستم تعادلی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

سیستم تعادلی گوش داخلی که سیستم دهلزی یا وستیبولار نامیده می شود شامل ارگانها ، اعصاب و ساختارهایی است که دردرون گوش داخلی قرار دارند. این بخش مرکز اصلی حفظ تعادل بدن است. سیستم تعادلی همراه با چشمها ، حس عمقی و مغز برای حفظ تعادل با یکدیگر همکاری می کنند.

تست سرگیجه

تست سرگیجه VNG نوعی تست است که با کمک حرکات غیرارادی چشم که نیستاگموس نامیده می شود اختلال در بخش تعادل گوش داخلی را ارزیابی می کند. این حرکات ممکن است آرام یا سریع، ثابت و یا پرشی  باشند . نیستاگموس باعث می شود که چشمان شما از یک سمت به سمت دیگر یا از بالا به پایین حرکت کند .این اتفاق زمانی رخ می دهد که مغز پیامهای اشتباهی از چشمها و سیستم تعادل در گوش داخلی دریافت می کند. این پیامهای اشتباه باعث ایجاد سرگیجه می شوند.

در ویدئو زیر حرکات غیر ارادی چشم یا نیستاگموس را مشاهده می کنید:

 

تست VNG در چه مواردی کاربرد دارد؟

این تست برای رد یابی وجود بیماریهای سیستم دهلیزی (بخش تعادلی در گوش داخلی ) یا بیماریهای بخش هایی از مغز که در کار تعادل دخیل هستند به کار برده می شود. اگر هر یکی از علائم زیر را دارید انجام تست VNG برای شما توصیه می شود

 • اختلال تعادل
 • سرگیجه یا گیجی -منگی
 • احساس تلو تلو خوردن
 • احساس فشار و پری در گوش
 • احساس سبکی سر
 • وزوز گوش

کاربرد تست سرگیجه vng

چرا دکتر انجام تست سرگیجه را برای من توصیه کرده است:

در وهله اول فرد مبتلا به سرگیجه تصور می کند که چرا با وجودیکه سرگیجه دارد باید به مرکز شنوایی برای انجام تست شنوایی و تعادل مراجعه کند. باید بگوییم که مرکز اصلی حفظ تعادل در گوش قرار دارد که وجود آسیب در این مرکز باعث ایجاد سرگیجه و مشکلات گوشی می شود که در تست های شنوایی و تعادل خود را نشان می دهد.

در صورتیکه شما علایم بیماریهای وستیبولار (بخش تعادل در گوش داخلی) را داشته باشید این تست برای شما توصیه می شود. مهمترین علامت بیماریهای دهلیزی (وستیبولار) سرگیجه است.

 

تست سرگیجه vng
تست سرگیجه vng

به غیر از سرگیجه بیماریهای سیستم تعادلی گوش داخلی چه علائمی دارند:

 • حرکات غیراختیاری چشم ها که به صورت حرکت مدام از یک سمت به سمت دیگر و یا بالا به پایین است ( نیستاگموس)
 • سوت کشیدن و یا زنگ زدن گوش ها ( وزوز گوش)
 • احساس پری و یا فشار و گرفتگی در گوش ها
 • منگی

تست سرگیجه VNG چگونه انجام می شود؟

تست VNG توسط متخصص شنوایی شناسی انجام می شود. این متخصص برای تشخیص، درمان و مدیریت اختلالات شنوایی و تعادلی تخصص یافته است.

در حین انجام تست VNG شخص باید در یک اتاق تاریک بنشیند و یک عینک مخصوص برروی چشم او قرار می گیرد. این عینک به دوربینی مجهز است که حرکات چشم را ثبت می کند.

در فیلم زیر بخشی از مراحل انجام تست VNG را مشاهده می کنید

تست سرگیجه VNG

تست VNG از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

تست اوکولار:

در این بخش از تست سرگیجه VNG شما میبایست به نقاط درخشان ثابت و یا متحرک در صفحه نگاه کرده و یا حرکات آن را دنبال کنید.

تست پوزیشنال:

در این بخش آزمونگر سر و گردن شما را در پوزیشن های مختلف حرکت خواهد داد و در صورتیکه این حرکات باعث ایجاد نیستاگموس شوند توسط آزمونگر ثبت می شوند.

تست کالریک:

در حین انجام این بخش هوای  و یا آب گرم یا سرد به هر گوش وارد می شودکه باعث تحریک گوش داخلی می شود و ایجاد نیستاگموس می کند و متخصص شنوایی با بررسی حرکات چشمها در مورد وجود مشکلات دستگاه تعادلی گزارش می دهد.

 

آمادگی های لازم برای انجام تست سرگیجه VNG

پیش از انجام تست VNG ممکن است به تغییر در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف  بعضی از داروها برای یک یا دوروز پیش از انجام تست نیاز باشد. در صورتیکه از داروهای کنترل کننده سرگیجه مانند بتاهیستین ، سیناریزین ، دیمن هیدرینات و موارد این چنینی استفاده می کنید لازم است 24 الی 48 ساعت قبل از انجام این تست ها از مصرف این داروها اجتناب کنید.این موارد پیش از انجام تست به شما توصیه خواهد شد. 

در هنگام انجام تست سرگیجه چون شما در موقعیت هایی قرار می گیرید که سرگیجه تحریک می شود ممکن است حالت تهوع و استفراغ به شما دست دهد بنابراین از مصرف غذاهای سنگین که حالت تهوع را بیشتر می کنند در روز انجام تست خودداری کنید.

آیا تست سرگیجه VNG خطر دارد؟

این تست ممکن است در شما برای چند لحظه احساس سرگیجه ایجاد کند . به این دلیل حتما با ید با یک همراه برای انجام این آزمون مراجعه کنید . در غیر اینصورت این آزمون هیچ خطر دیگری برای شما ندارد.

نتایج تست سرگیجه VNG چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر نتایج این تست نرمال نباشد نشان دهنده وجود اختلال در بخش تعادلی گوش داخلی است. بیماری هایی که باعث ایجاد اختلال در سیستم تعادلی گوش داخلی می شوند شامل:

افزایش فشار گوش داخلی یا بیماری منیر

بیماری منیر که ناشی از افزایش فشار گوش داخلی است ،بیماری است که باعث ایجاد سرگیجه می شود . این بیماری معمولا تنها یک گوش را درگیر می کند . اگرچه بیماری منیر درمان قطعی ندارد ولی با مصرف داروها و یا تغییر در رژیم غذایی قابل مدیریت کردن است.

لابیرنتیت:

بیماری لابیرنتیت باعث ایجاد سرگیجه و عدم تعادل می شود . این بیماری زمانی رخ می دهد که بخش هایی از گوش داخلی ملتهب و یا متورم شده باشد .برای درمان این بیماری استفاده از انتی بیوتیک مناسب ضروریست.

نتایج غیر نرمال همچنین می تواند نشان دهنده وجود بیماری که بخش های تعادلی مغز را درگیر کرده است باشد .

چیز دیگری در مورد تست سرگیجه گوش VNG باقی مانده است که نمیدانم:

تستی به نام ENG نیز وجود دارد که مشابه VNG است ولی تنها در طریقه ثبت حرکات چشم با VNG متفاوت است . در این تست به جای عینک مخصوص از الکترود استفاده می شود . این تست ورژن قدیمی تر VNG است و امروزه در مراکز کمتری انجام می شود . بنابراین در صورتیکه پزشک برای شما ENG درخواست کرده است بدون نگرانی می توانید به مراکزی که VNG دارند نیز مراجعه کنید.ارزیابی VNG تصاویر واضح تری از حرکات چشم فراهم می کند.

آیا VNG همان تست تعادل است:

همانطور ک قبلا گفته شد تست سرگیجه و تعادل یک مجموعه تست است که تست VNG تنها بخشی از آن است.

سه سیستم با کمک یکدیگر تعادل بدن را حفظ می کنند این سیستم ها شامل سیستم دهلیزی در گوش داخلی ، چشمها و سیستم حس عمقی است ولی مهمترین سیستم در حفظ تعادل سیستم دهلیزی است. یک تست تعادل همه این موارد را در بردارد. تست های تعادل تست‌های تعادل، گروهی از آزمایش‌ها هستند که وجود اختلالات تعادل را بررسی می‌کنند.

اختلال تعادل نوعی بیماری است که باعث می‌شود در پاها احساس ناپایداری و سرگیجه کنید. سرگیجه اصطلاحی عمومی برای علائم مختلف عدم تعادل است. سرگیجه می‌تواند شامل سرگیجه، احساس چرخش شما یا محیط اطراف شما و سبکی سر باشد یا احساسی مانند اینکه می‌خواهید غش کنید. اختلالات تعادل می‌توانند خفیف یا به حدی شدید باشد که ممکن است فرد در راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا انجام سایر فعالیت‌های عادی مشکل داشته باشد.

سیستم های مختلف در بدن شما باید با هم کار کنند تا تعادل خوبی داشته باشید. مهمترین سیستم سیستم دهلیزی نام دارد. این سیستم در گوش داخلی شما قرار دارد و شامل اعصاب و ساختارهای خاصی است که به شما کمک می‌کند تعادل خود را حفظ کنید. بینایی و حس لامسه شما نیز برای ایجاد تعادل ضروری است.

مشکلات هر یک از این سیستم‌ها می‌تواند منجر به اختلال تعادل شود. اختلالات تعادل می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد اما بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. این یکی از دلایل اصلی است که افراد مسن بیشتر از افراد جوان به زمین می‌افتند. نام های دیگر: آزمایش تعادل دهلیزی، آزمایش دهلیزی .

تست VNG
تصویری از تست VNG

تست سرگیجه گوش برای چه مواردی مناسب هستند

از آزمایش‌های تعادل برای فهمیدن اینکه آیا در تعادل خود مشکلی دارید یا خیر استفاده می‌شود یا اگر مشکل دارید، علت آن چیست. دلایل زیادی برای اختلالات تعادل وجود دارد که عبارتند از:

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV).

 • گوش داخلی شما حاوی بلورهای کلسیم است که به کنترل تعادل کمک می‌کنند. این نوع سرگیجه هنگامی اتفاق می‌افتد که این بلورها از موقعیت خود خارج شوند. این مشکل می‌تواند به شما این احساس را بدهد که اتاق در حال چرخش است یا محیط اطراف شما در حال حرکت است. سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم شایعترین علت سرگیجه در بزرگسالان است.

بیماری منیر

 • این اختلال باعث سرگیجه، افت شنوایی و وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) می‌شود.

نوریت دهلیزی

 • این حالت به التهاب درون گوش داخلی اشاره دارد. معمولاً توسط ویروس ایجاد می‌شود. علائم آن شامل حالت تهوع و سرگیجه است.

میگرن

 • میگرن نوعی سردرد تپنده و شدید است. با سایر سردردها متفاوت است. می‌تواند باعث حالت تهوع و سرگیجه شود.

آسیب سر

 • ممکن است بعد از آسیب دیدگی سر، سرگیجه یا سایر علائم تعادل پیدا کنید.
 • عوارض جانبی دارو.
 • سرگیجه می‌تواند از عوارض جانبی برخی از داروها باشد.

  هنگامی که علت اختلال تعادل خود را یافتید، می توانید برای کمک به مدیریت یا درمان بیماری خود گام بردارید.  

چرا به آزمایش تعادل نیاز دارم؟

در صورت مشاهده علائم اختلال تعادل ممکن است نیاز به آزمایش تعادل و تست VNG داشته باشید. علائم شامل:

 • سرگیجه
 • احساس اینکه در حال حرکت یا چرخیدن هستید، حتی هنگام ایستادن (سرگیجه)
 • از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن
 • نوسان بدن هنگام راه رفتن تکان
 • صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • احساس اینکه می‌خواهید غش کنید (سبکی سر) و/ یا یک احساس شناور بودن
 • تاری دید یا دوبینی
 • گیجی

تست سرگیجه و تعادل چگونه انجام می شود

تست تعادل ممکن است توسط یک پزشک یا متخصص اختلالات شنوایی و تعادل انجام شود. این افراد شامل:

 • شنوایی شناس، ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی که متخصص در تشخیص، درمان و مدیریت کاهش شنوایی است
 • یک متخصص گوش و حلق و بینی که پزشکی متخصص در درمان بیماری‌ها و مشکلات گوش، بینی و گلو است.

  تشخیص اختلالات تعادل معمولاً به چندین آزمایش نیاز دارد. ممکن است یک یا چند مورد از تست های زیر را برای فرد انجام شود:

آزمایش های الکترونیستاگموگرافی (ENG) ویدئونیستاگموگرافی (VNG).

 • در تست VNG حرکات چشم شما  ضبط و اندازه گیری  می شود. سیستم بینایی شما باید درست کار کند تا تعادل خوبی داشته باشید. در طول آزمون:

شما روی یک صندلی در یک اتاق تاریک خواهید نشست.

 • از شما خواسته می‌شود الگوهای نور روی صفحه را مشاهده کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
 • هنگام تماشای این الگوی نور از شما خواسته می‌شود که به موقعیت های مختلف بروید.
 • سپس آب یا هوای گرم و خنک در هر گوش قرار می‌گیرد. این کار باید باعث حرکت چشم ها به روش های خاص شود. اگر چشم ها از این طریق پاسخ ندهند، ممکن است به معنی آسیب داشتن اعصاب گوش داخلی باشد.

تست صندلی چرخان.

 • این آزمایش نیز حرکات چشم شما را اندازه گیری میکند. در طول این آزمون:
 • شما روی یک صندلی موتوری کنترل شده توسط کامپیوتر می نشینید.
 • شما عینک مخصوصی را خواهید داشت که حرکات چشم شما را ضبط می‌کند زیرا صندلی به آرامی به عقب و جلو و به صورت دایره حرکت می‌کند.

تست سرگیجه ENG

 

پاسچروگرافی

 • همچنین به عنوان پاسچروگرافی دینامیک کامپیوتری (CDP) نیز شناخته می‌شود. این تست، توانایی شما برای حفظ تعادل در حالت ایستاده را اندازه گیری می‌کند. در طول این آزمون:
 • پابرهنه روی سکویی خواهید ایستاد و به شما محافظ وصل می‌شود.
 • یک صفحه منظره در اطراف شما وجود خواهد داشت.
 • سکو به اطراف حرکت می‌کند تا توانایی شما را برای ایستادن روی یک سطح متحرک آزمایش کند.

 

پتانسیل برانگیخته عضلانی دهلیزی (VEMP).

 • این آزمایش، نحوه واکنش برخی از عضلات در واکنش به صدا را اندازه گیری می‌کند. اگر مشکلی در گوش داخلی شما وجود داشته باشد، این تست می‌تواند آن را نشان دهد. در طول این آزمون:
 • شما روی یک صندلی خواهید نشست
 • هدفونی در گوش تان قرار خواهد گرفت
 • پدهای حسگر به گردن، پیشانی و زیر چشم شما متصل می‌شوند. این پدها حرکات عضلانی شما را ثبت می کنند.
 • صدای کلیک و/ یا اصوات لحظه ای به گوشی شما ارسال می‌شود.
 • در حالی که صدا پخش می‌شود، از شما خواسته می‌شود که برای مدت کوتاهی سر یا چشم خود را بلند کنید.

مانور دیکس هالپایک

 • این آزمایش، که همراه با تست VNG انجام می شود نحوه واکنش چشم شما به حرکات ناگهانی را اندازه گیری می‌کند. در طول این آزمون:
 • درمانگر شما را به سرعت از حالت نشسته به حالت دراز کش قرار میدهد و یا سر تان را در موقعیت های مختلف حرکت می دهد.
 • درمانگر شما حرکات چشم تان را بررسی می‌کند تا ببینید آیا شما حس حرکت یا چرخش کاذب دارید.

  نسخه جدیدتر این تست را آزمایش ضربه سر ویدیویی (vHIT) می نامند. در طول آزمایش vHIT، از عینکی استفاده خواهید کرد که حرکات چشم شما را ضبط می‌کند در حالی که درمانگر به آرامی سر شما را در موقعیت های مختلف چرخانده است. همچنین ممکن است یک یا چند تست شنوایی بگیرید زیرا بسیاری از اختلالات تعادل با مشکلات شنوایی همراه است.    

برای انجام تست تعادل چه کارهایی انجام دهم:

شما باید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. بسته به آزمایش ممکن است لازم باشد در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید یا از مصرف برخی داروها به مدت یک یا دو روز قبل از آزمایش خودداری کنید. در صورت وجود هرگونه دستورالعمل خاص، درمانگر پیش از مراجعه تان به شما اطلاع می‌دهد.  

تست تعادل خطرناک است؟

برخی آزمایشات ممکن است احساس سرگیجه یا حالت تهوع در شما ایجاد کند. اما این احساسات معمولاً طی چند دقیقه از بین می روند. ممکن است بخواهید هماهنگی هایی را انجام دهید تا شخصی شما را به خانه برساند، درصورتی که سرگیجه مدت زمان بیشتری طول بکشد.  

نتیجه تست تعادل چه چیزی را نشان می دهد

اگر نتایج شما طبیعی نبود ممکن است درمانگر شما آزمایشات بیشتری را سفارش دهد و یا شما را در یک برنامه درمانی قرار دهد. بسته به علت اختلال تعادل، درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دارو برای درمان عفونت
 • دارویی برای کنترل سرگیجه و حالت تهوع
 • مانورهای درمانی وضعیت دهی در صوت تشخیص BPPV، ممکن است ارائه دهنده خدمات شما یک سری حرکات تخصصی سر و سینه را انجام دهد. این کار می‌تواند به تغییر موقعیت ذرات گوش داخلی شما که از جای خود خارج شده اند کمک کند. این روش همچنین به عنوان مانور ایپلی(Epley) یا تغییر مکان کانال شناخته می‌شود.
 • درمان بازآموزی تعادل که به عنوان توانبخشی دهلیزی نیز شناخته می‌شود. یک متخصص در توانبخشی تعادل ممکن است برنامه ای از تمرینات و مراحل دیگر را برای بهبود تعادل و جلوگیری از سقوط شما طراحی کند. این برنامه ممکن است شامل یادگیری استفاده از عصا یا واکر نیز باشد.
 • رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی. اگر بیماری منیر یا سردردهای میگرنی تشخیص داده شود برخی از تغییرات در سبک زندگی ممکن است علائم شما را تسکین دهد. این موارد می‌تواند شامل افزایش فعالیت بدنی، پرهیز از مصرف برخی غذاها و ترک سیگار باشد. از درمانگر خود در مورد اینکه کدام تغییرات ممکن است برای شما بهتر باشد، سئوال کنید.
 • عمل جراحی. اگر داروها یا سایر روش های درمانی موثر نیستند ممکن است برای اصلاح مشکلی در گوش داخلی خود نیاز به جراحی داشته باشید. نوع جراحی به علت خاص اختلال تعادل بستگی دارد.

 

هزینه تست سرگیجه

سوالی که اکثر افراد دوست دارند در مورد آن بدانند هزینه تست سرگیجه است. برای افرادی که میخواهند تست سرگیجه انجام دهند هزینه های این تست بالا به نظر می رسد هرچند که وقتی فرد تست را تجربه کند نظرش تغییر می کند . برای انجام تست سرگیجه از  چندین دستگاه تخصصی استفاده می شود.

در پاسخ به این سوال که هزینه تست سرگیجه چقدر است باید بگوییم که هزینه تست سرگیجه به عوامل مختلفی بستگی دارد زیرا همانطور که تا این قسمت مقاله توضیح دادیم تست سرگیجه تنها یک تست نیست بلکه مجموعه ای از تست هاست ،اینکه کدام تست و چه تعداد تست برای تشخیص علت به کار برده شود بر هزینه تست موثر است .

گاهی تنها یک تست VNG ساده برای تشخیص کافی است ولی گاهی نیاز به سایر تست ها هست و گاهی باید در کنار این تست ها تست های شنوایی و عصب گوش نیز انجام شود. که هرکدام از این تست ها تعرفه های خاص خود را دارند ولی در مجموع  هزینه تست سرگیجه از 350 هزار تومان تا یک میلیون تومان بسته به مجموعه تست استفاده شده متغیر است.

تست سرگیجه آنلاین

 در صورتیکه مطمئن نیستید که مشکلات شما مربوط به سیستم تعادلی شما است و یا اینکه مشکل شما در گروه سرگیجه طبقه بندی می شود یا خیر با کمک این تست سرگیجه آنلاین چک کنید تعادل شما مشکل دارد یا خیر؟

اگر به 2 و یا تعداد بیشتر از 2 مورد از سوال های زیر پاسخ مثبت دادید شما مشکوک به اختلال  تعادل و سرگیجه هستید و می بایست برای بررسی های دقیق تر به مرکز سرگیجه آوای امید مراجعه کنید:

 • آیا اگر سر خود را به سرعت حرکت دهید یا بدن خود را جا به جا کنید احساس چرخش یا منگی و یا عدم تعادل دارید؟
 • آیا حرکت کردن و یا حفظ تعادل در محیط تاریک برای شما دشوار است؟
 • آیا هنگام راه رفتن در فروشگاهها با قفسه های بلند احساس گم کردن فضا و یا حس بدی دارید؟
 • آیا احساس می کنید پاهای شما گاهی اوقات با شما همراهی نمی کنند؟
 • آیا کلا احساس عدم تعادل دارید و یا هنگام راه رفتن از برداشتن قدم هایتان اطمینان ندارید؟
 • آیا ترس از زمین خوردن دارید؟
 • آیا نگاه کردن به اشیاء در حال حرکت مانند چرخ و فلک و یا نگاه کردن به بیرون از پنجره ماشین در حال حرکت احساس بدی برای شما ایجاد می کند؟
 • آیا هنگامی که از یک سطح سخت مانند زمین به روی فرش می روید احساس عدم تعادل می کنید؟
 • آیا در هنگام راه رفتن احساس کشیده شدن به یک سمت دارید؟
 • آیا برای شما مشکل است که به دیگران توضیح دهید که تعادلتان چگونه است؟

تست سرگیجه در خانه

سرگیجه یک علامت چند وجهی است که ممکن است ناشی از بیماری های مختلف و عوامل مختلف باشد. و نیاز به متخصص ماهر و دستگاههای خاص برای انجام تست دارد. علیرغم اینکه بعضی از مراحل درمان و توانبخشی را می توان در منزل انجام داد اما انجام تست سرگیجه در خانه امکانپذیر نیست و ممکن است شرایط فرد را بدتر کند.

بعضی از افراد با شروع حملات سرگیجه در اینترنت برای یافتن فیلم های تشخیص علت سرگیجه هستند تا بتوانند خود در منزل تست ها را انجام دهند اما اگر شما یکبار مراحل انجام تست سرگیجه را دیده باشید خواهید دید که نمی توان بدون تخصص و ابزار دقیق اختلال را تشخیص داد. برای انجام تست سرگیجه به مراکز تست سرگیجه مراجعه کنید.

مراکز انجام تست سرگیجه 

تست سرگیجه با معاینات ساده تفاوت دارد و نیازمند ابزارها و تخصص های خاصی برای انجام تست می باشد . علاوه بر انجام تست که به تخصص نیاز دارد تفسیر تست نیز نیازمند تخصص و احاطه بر سیستم تعادل بدن است . در مرکز سرگیجه  آوای امید بهترین و بروز ترین ابزارها برای تشخیص علت سرگیجه وجود دارد. در این مرکز متخصصین دارای مدرک دکترای تخصصی در زمینه سرگیه و تعادل شما را راهنمایی و ارزیابی خواهد کرد

این مرکز در تهران ، فلکه دوم صادقیه و بلوار آیت الله کاشانی قرار دارد.

 

 

برای نوبت گیری جهت تست سرگیجه با شماره های 44005315 و یا 09194707047 تماس بگیرید