سرگیجه گردنی

سرگیجه گردنی

سرگیجه گردنی

سرگیجه ممکن است از درد گردن ناشی شود.

گردن درد و سرگیجه

بسیاری از افراد، گردن درد و سرگیجه را تجربه می‌کنند. تشخیص اینکه سرگیجه و درد گردن به هم مربوط هستند یا فقط تصادفی هستند ممکن است دشوار باشد. از اواسط دهه 1800 مشخص شده است که وضعیت گردن با تعادل مرتبط است. با این حال تا سال 1950 ارتباط دقیق درد گردن و سرگیجه مورد بحث نبود.

متخصصین سندرمی از عدم تعادل و گجی را در افراد با تشخیص های مختلف گردن توصیف کرده اند از جمله ضربه به گردن، اسپوندیلوزیس یا آرتریت گردن. آنها این سندرم را “سرگیجه گردنی” نامیدند. با این حال ما در حال حاضر از اصطلاح گیجی سرویکوژنیک استفاده می‌کنیم، زیرا سرگیجه واقعی در حال چرخش، به ندرت با مشکلات گردن مرتبط است.

سرگیجه گردنی یا گیجی سرویکوژنیک (CGD)

گیجی سرویکوژنیک یک تشخیص دشوار و گاه بحث برانگیز است زیرا هیچ آزمایش تشخیصی واحدی وجود ندارد که بتواند دلیل سرگیجه آن را تأیید کند. پیش از تأیید تشخیص گیجی سرویکوژنیک، ممکن است مدتی طول بکشد تا پزشکان به طور سیستماتیک سایر دلایل سرگیجه را رد کنند.

علائم

افراد مبتلا به سرگیجه گردنی از حس گیجی یا از حالت کلی منگی (احساس حرکت خود یا محیط) شکایت کنند که اغلب در حین حرکات سر یا پس از حفظ موقعیت های خاص گردن برای مدت طولانی، شدیدتر می شود. گیجی یا سبکی سر معمولاً در حین یا بلافاصله پس از تجربه گردن درد، سفتی و/ یا کاهش دامنه حرکت گردن رخ می‌دهد. ممکن است با سردرد ناحیه پس سری (پشت سر) همراه باشد و با حرکات سر تشدید شود، نه با فعالیت بدنی یا شناختی. غالباً با کاهش درد گردن، گیجی نیز کاهش می‌یابد. علائم معمولاً چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.

افراد مبتلا به گیجی سرویکوژنیک نیز ممکن است از عدم تعادل عمومی‌ شکایت داشته باشند که با حرکات سر یا حرکت در محیط افزایش می‌یابد. تصور می‌شد گیجی سرویکوژنیک غیر معمول باشد.

تشخیص

از آنجا که هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص سرگیجه گردنی وجود ندارد، تشخیص بر اساس رد سایر احتمالات است. بنابراین، شرح حال و ارزیابی پزشکی لازم است زیرا علائم آن، مشابه سایر دلایل سرگیجه است. ارزیابی دقیق گردن نیز مهم است.

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی لازم است سایر مواردی را که می‌توانند سرگیجه ایجاد کنند، از جمله بیماریها (مانند بیماری قلبی)، داروها، بیماری های عصبی (مانند ضربه مغزی یا سکته مغزی)، یا اختلالات دهلیزی (گوش داخلی) (مانند سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم) را رد کنند. برای آزمایش سیستم های دهلیزی محیطی و مرکزی می‌توان از آزمایشات بالینی یا آزمایشگاهی استفاده کرد. همه نتایج آزمایش باید با سابقه بیمار و ارائه علائم مقایسه شود تا مشخص شود که آیا آنها به هم مرتبط اند یا نه.

سرگیجه گردنی (گیجی سرویکوژنیک) اغلب در اثر آسیب گردن مانند ضربه شلاقی یا ضربه به سر، مانند ضربه مغزی ایجاد می‌شود که می‌تواند به مغز یا گوش داخلی نیز آسیب برساند. پزشک باید تعیین کنند که کدام آزمایش های بالینی، آزمایشگاهی یا تصویربرداری برای تعیین تشخیص مورد نیاز است. پزشکان این آزمایشات را انجام می‌دهند تا مشخص کنند که آیا سرگیجه ناشی از آسیب به سیستم دهلیزی، مغز یا گردن است (یا گاهی اوقات به صورت ترکیبی). این یک فرایند دشوار است که می‌تواند زمان ببرد و ممکن است شامل مشاوره توسط بیش از یک متخصص باشد، به خصوص اگر فرد با بیش از یک گزینه تشخیصی روبرو است.

به نظر می رسد سرگیجه گردنی در نتیجه عدم تطابق حسی بین اطلاعات حس عمقی (بخشی از سیستم حسی مربوط به احساس آگاهانه لمس، فشار، درد، دما، موقعیت، حرکت و لرزش است که از پوست، عضلات، مفاصل و فاشیای گردن/ ستون فقرات گردنی بدست می آید) و ورودی از چشم و گوش داخلی (سیستم تعادل ما) ناشی می‌شود.

یک مرحله مهم در تعیین برنامه درمانی مناسب، تشخیص دقیق است.

ارزیابی هایی که در مرکز سرگیجه و تعادل آوای امید برای شناسایی علت سرگیجه انجام می شود شامل:

تست VNG ، تست ECOG ، تست کالریک ،تست VEMP ، مانورهای تشخیصی و مانورهای درمانی است

درمان

اکثر بیماران مبتلا به گیجی سرویکوژنیک با درمان مناسب گردن بهبود می‌یابند. متأسفانه ماساژ گردن به ندرت در رفع سرگیجه همراه با درد گردن موثر است. مطالعات متعددی گزارش داده اند که تقریباً 75 درصد بیماران با درمان محافظه کارانه گردن بهبود می‌یابند، مانند حرکات ملایم، تمرینات و دستورالعمل های قرارگیری در پاسچر و وضعیت مناسب گردن. تمرینات توانبخشی دهلیزی باید برای رفع مشکلات موجود در ارزیابی‌ها باشد و ممکن است شامل تمرینات چشم، تمرینات تعادل، راه رفتن یا قرار گرفتن تدریجی در معرض حرکات گردن یا محیطی باشد که بیماران را دچار سرگیجه می‌کند.

خلاصه

گیجی سرویکوژنیک، سندرم گردن درد همراه با سرگیجه است. این تشخیص نهایی، پس از رد سایر علل سرگیجه ارائه می‌شود.

گیجی سرویکوژنیک معمولاً با درمان مشکل گردن برطرف می‌شود اما همچنین ممکن است برای رفع کامل علائم نیاز به توانبخشی دهلیزی داشته باشد. به طور کلی، پیش آگهی برای بیماران مبتلا به گیجی سرویکوژنیک، خوب است. در بیشتر بیماران بهبود علائم گردن، سردرد، تعادل، سرگیجه و کیفیت زندگی وجود دارد.

برای مشاوره ویا نوبت گیری با شماره های مرکز سرگیجه و شنوایی اوای امید تماس بگیرید

02144005315

09194707047

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *