سرگیجه در خواب

سرگیجه در خواب

سرگیجه در خواب

BPPV :

سرگیجه در خواب و یا  سرگیجه ای که با پهلو به پهلو شدن در خواب ایجاد می شود یکی از شایعترین سرگیجه هاست که علت آن عمدتا ناشی از  سرگیجه وضعیتی خوش خیم  (BPPV ) است این سرگیجه به صورت  احساس ناگهانی چرخش  محیط اطراف  و یا چرخش خود فرد متعاقل تغییر ناگهانی در پوزیشن سر و یا بدن بروز می کند.

این اختلال باعث بروز سرگیجه های ملایم تا شدید می شود. این نوع سرگیجه با تغییرات خاصی در پوزیشن سر شروع می شود. این اتفاق معمولا زمانی اتفاق می افتد که سر را به بالا و پایین حرکت می دهیم وقتی در حالت دراز کش پهلو به پهلو می شویم یا وقتی از رختخواب بلند می شویم و یا زمانی که از کمد بالا مثلا کابینت بالایی چیزی بخواهیم برداریم.

هرچند که این مشکل بسیار دردسرساز است ولی به ندرت خیلی اختلال جدی ای محسوب می شود بجز زمانی که این اختلال باعث افزایش شانس افتادن شود.

خوشبختانه برای این نوع از سرگیجه درمان های مناسبی وجود دارد که با مراجعه  به مرکز شنوایی شناسی و تعادل آوای امید می توان به این درمان ها رسید.

سرگیجه در رختخواب

 علایم BPPV :

علایم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • احساس اینکه شما یا محیط اطراف تان در حال حرکت و یا چرخیدن است
 • احساس عدم تعادل
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علایم و نشانه های این نوع سرگیجه گذرا هستند و این علایم  کمتر از یک دقیقه باقی می مانند . دوره های این نوع از سرگیجه برای مدتی ممکن است کلا از بین بروند و دوباره بعد از یک مدت بروز کنند.

فعالیت هایی که باعث بروز علایم BPPV  می شوند از یک فرد به فرد دیگر بسیار متغیر است ولی در اغلب افراد با حرکت سر شروع می شود.بعضی افراد نیز در هنگام ایستادن و راه رفتن احساس عدم تعادل می کنند.

علایم BPPV

این نوع از سرگیجه در صورتیکه با علایم زیر همراه باشد مورد اورژانسی محسوب می شود که باید برای بررسی بیشتر هرچه سریعتر به پزشک مراجعه شود:

 • سردرد ای که از سردردهای همیشگی متفاوت است
 • تب
 • دوبینی یا تار دیدن
 • اشکال در صحبت کردن
 • بی حسی دست و پا
 • بی هوشی
 • افتادن یا اختلال در راه رفتن

علایم و نشانه های فهرست شده در بالا می تواند نشان دهنده اختلالات جدی تری باشد.

علت سرگیجه در خواب یا BPPV:

در اغلب موارد بروز BPPV دلایل شناخته شده ای ندارد که به آن BPPV از نوع ادیوپاتیک گفته می شود.

در صورتیکه  این بیماری دارای علت باشد معمولا به دنبال ضربه های آرام تا شدید به سر رخ می دهد. عللهای کمتر شایع شامل بیماریهای آسیب رسان به گوش داخلی و به ندرت آسیب هایی که در حین عمل های طولانی مدت  که شخص به پشت خوابیده است مانند صندلی دندان پزشکی ممکن است رخ دهد. این اختلال می تواند همراه با میگرن نیز وجود داشته باشد.

نقش گوش در سرگیجه چیست:

در درون گوش یک ارگان بسیار ظریف به نام لابیرنت دهلیزی وجود دارد که متشکل از سه ساختار لوله مانند که به آن مجاری نیمدایره گفته می شود. در درون این مجاری نیمدایره مایع و ساختارهای مویی مانند حسی وجود دارد که حرکات سر را مانیتور می کند.

ساختارهای دیگر در درون گوش که اوتولیت نامیده می شوند حرکات سر در محور افقی را مانیتور می کنند (بالا به پایین و چپ به راست) در درون این اوتولیت ها کریستالهایی وجود دارد که انسان را نسبت به جاذبه حساس می کند.

به دلایل گوناگونی این کریستال ها ممکن است از جای خود کنده شوند و وارد یکی از مجاری نیمدایره شوند که این باعث می شود که مجاری نیمدایره به موقعیت سر حساس شود در حالیکه به طور طبیعی مجاری نیمدایره به موقعیت سر درخط افقی حساس نیستند که این باعث بروز احساس سرگیجه می شود.

ریسک فاکتورهای بروز BPPV:

این بیماری اغلب در افراد بالای 50 سال رخ می دهد ولی در هر سنی ممکن است رخ دهد. و در زنان نسبت به مردان شایعتر است. ضربه به سر یا هر اختلال دیگری که در ارگانهای تعادلی رخ دهد فرد را نسبت به ابتلا به BPPV مستعد تر می کند.

تشخیص:

برای تشخیص BPPV به انجام یک سری از ارزیابی ها نیاز است تا علت اصلی سرگیجه شناسایی شود. در حین معاینه فیزیکی پزشک شما موارد زیر را جستجو می کند:

 • علایم و نشانه های سرگیجه که با حرکات چشم یا سر تحریک می شود و در عرض کمتر از یک دقیقه از بین می رود
 • سرگیجه همراه با حرکات مخصوص چشم که زمانی که درازکش هستید و سر را به یک سمت برمی گردانید اتفاق می افتد
 • رخداد حرکات غیر ارادی چشم هنگامی که در حالت درازکش پهلو به پهلو می شوید
 • عدم توانایی کنترل حرکات چشم ها

در صورتیکه پزشک با این ارزیابی های ابتدایی نتواند به نتیجه برسد ممکن است ارزیابی های زیر را توصیه کند.

 مانور تشخیصی و VNG :

هدف از انجام این ارزیابی ها شناسایی حرکات غیر طبیعی چشم است. این ارزیابی ها کمک می کند تا به طور دقیق مشخص شود که  آیا گوش داخلی عامل ایجاد سرگیجه است  یا خیر. در این ارزیابی ها سر در موقعیت های مختلف قرار می کیرد و یا ارگانهای تعادلی توسط هوا یا آب تحریک می شوند.

VNG

MRI:

این ارزیابی برای بررسی وجود اختلالات خاص در عصب و بررسی علت سرگیجه توصیه می شود.

.

درمان BPPV :

این بیماری ممکن است خود به خود در عرض چند هفته تا چند ماه از بین برود . اما برای رفع سریعتر آن پزشک و یا شنوایی شناس با استفاده از مانورهایی به درمان آن می پردازند.

این مانورها در مطب و تحت نظر متخصص انجام می شود و شامل چندین حرکت ساده و آرام برای جا به جایی سر است. هدف از انجام این مانور حرکت ذرات به خارج از  کانالهای نیمدایره است. و قرار گرفتن این ذرات در جای اصلی خود که اندامهای اوتولیت است می باشد.

این مانور معمولا بعد از یک تا دو جلسه درمان، اثرگذار است. در ادامه درمان در مطب شنوایی شناس به شما مانورهایی راآموزش خواهد داد که در منزل انجام دهید.

درمان جراحی:

در شرایط بسیاربسیار نادر که این مانورها موثر نیستند پزشک ممکن است درمان جراحی را برای شما در نظر بگیرد. در این صورت یک پلاک استخوانی برای مسدود کردن بخشی از گوش داخلی که ایجاد سرگیجه می کند به کار می رود.این پلاک از پاسخدهی مجاری نیمدایره به حرکات سر خودداری می کند. شانس موفقیت این عمل 90 درصد است.

اصلاح سبک زندگی و درمانهای خانگی برای BPPV:

اگر شما از سرگیجه های ناشی از BPPV رنج می برید به نکات زیر توجه کنید:

 • هر لحظه دقت کنید که  احتمال رخ دادن عدم تعادل در شما وجود دارد که می تواند منجر به افتادن و یا آسیب های جدی شود.
 • در هرزمان و مکانی که احساس سرگیجه کردید بلافاصله بنشینید
 • حتما در تاریکی شب یک چراغ را برای دید مناسب همیشه روشن بگذارید
 • در صورتیکه در ریسک خطر افتادن قرار دارید به صورت موقت از عصا استفاده کنید

در صورتیکه علایم BPPV را دارید به مرکز شنوایی و تعادل آوای امید مراجعه کنید. در صورتیکه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردید پزشک  برای ارزیابی های لازم شما را به مراکز شنوایی شناسی ارجاع خواهد داد.پیش از مراجعه به پزشک علایم خود را به دقت بنویسید از زمان شروع علایم تا اینکه چه زمانهایی رخ می دهد

هرنوع سابقه ضربه به سر را به خاطر بیاورید. از ضربات ملایم گرفته تا حوادث شدید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با این شماره ها تماس بگیرید

02144005315

09194707047

5 پاسخ
 1. بیتا
  بیتا می گوید

  با سلام من وقتی به خواب عمیق میرم یهو تو خواب سر گیجه خیلی شدیدی میگیرم و از خواب بیدار میشم. هر شب این اتفاق میوفته باید چیکار کنم

  پاسخ
 2. مریم
  مریم می گوید

  دقیقا همین حالت اگ بیشتراز چندساعت طول بکشه چی؟!وهرروز یاشاید هرچندماه برگرده تازه من ۱۸ سالمه لطفا زودترجواب بدین حس میکنم دارم میمیرم

  پاسخ
  • shahidipour
   shahidipour می گوید

   با سلام .
   شما برای انجام ارزیابی های دقیق تر و شروع درمان به صورت حضوری مراجعه کنید .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *